Chrome bobtná, a tak se už zbavuje zbytečných funkcí

Internetový prohlížeč Chrome začal jako subtilní, svižný software. Pro svou jednoduchost si získal řadu příznivců, postupně však nabaloval další funkce. Google to nijak nepřeháněl a většinu pokročilých nechal na externích doplňcích, přesto některé zapracoval. A ty které se neujaly teď půjdou pryč.

697942136 
Samotné vyhledávání hlasem nezmizí, jen budete muset kliknout...

První z nich je vyhledávání hlasem prostřednictvím příkazu „OK, Google“. Toto známe spíše z telefonů s Androidem, kde už aktivace funguje i v češtině, ale na desktopu se hlasové ovládání nechytlo. Věděli jste o něm vůbec? Aktivovalo se otevřením vyhledávače Googlu nebo otevřením nové karty. Prohlížeč pak „naslouchal“ a pokud jste vyřkli onu magickou formuli, nemuseli jste se dotknout klávesnice a přitom googlovat.

„Ok, Google“ už zmizelo s příchodem aktuální verze 46 a důvodem bude určitě nejen nezájem uživatelů, jak odůvodnil Google, ale také rozporuplné přijetí. Nová funkce se některým uživatelům nelíbila, protože prohlížeč de facto poslouchal na pozadí.

846136897 
Oznámení dokázala být i užitečná. Moc aplikací je ale nevyužívalo.

Viditelnější ztráta přijde záhy, zmizí totiž zvoneček z oznamovací oblasti ve Windows. Opět by se hodilo zeptat, zda jste o něm vůbec věděli, ale tady už je pravděpodobnější, že vám svou přítomnost už někdy připomněl. Jedná se totiž o identifikátor notifikací. Notifikace nyní zmizí z Chrome jak pro Windows, tak pro Mac a Linux.

Je ale zajímavé, že v Chrome OS zůstanou notifikace zachovány. Svítá proto naděje, že by snad Google vzal na milost systémová notifikační centra ve Windows 10 a novém OS X a notifikace posílal rovnou do nich. Tam by byly více na očích a mohlo by se jejich využití více rozšířit. To sice odporuje informaci z léta, ale třeba v Googlu změnili názor. 

Diskuze (12) Další článek: Intel uvedl levné Xeony řady E3-1200 v5 s architekturou Skylake

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,