PR články

Čeští studenti jsou liknaví k ochraně mobilních telefonů a tabletů. Riskují, říká expert

Chránit svůj počítač nebo notebook před nebezpečnými viry si už čeští studenti zvykli, na tu samou kybernetickou ochranu ale zapomínají u chytrých telefonů a tabletů.

Vyplývá to z průzkumu, který mezi studenty středních a vysokých škol provedla společnost ESET ve spolupráci s portálem Seznam.cz. Ačkoli chytrý telefon vlastní devět z deseti českých studentů, bezpečnostní aplikaci si do něj stáhla a aktivovala jen necelá polovina z nich.

„Vzhledem k tomu, že převážná většina studentů vlastní mobilní zařízení s operačním systémem Android, který bývá nejčastějším cílem útoků, hodně riskují,“ upozorňuje Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET. Odvolává se přitom na stále četnější vlny útoků vyděračských ransomware, které zašifrují mobilní telefon a požadují za jeho odblokování od majitele výkupné. Množí se také případy různých falešných aplikací, které pronikají i do oficiálního obchodu Google Play. Nedávno takto například tisíce uživatelů stáhly falešné aplikace Prisma pro úpravy fotografií, jež pak v zařízení aktivovaly vir klikající na reklamy na pornostránkách.

Zajímavé je, že čeští studenti obecně ochranu zařízení, z nichž přistupují na internet, nepodceňují. Například notebooky a stolní počítače si zvykli chránit vždy a všude: 87 procent majitelů notebooků používá některý z prověřených antivirových programů a v případě PC na ochranu před virovými hrozbami myslí 84 procent respondentů. „Je to jistě pozitivní trend, ale pozornost kybernetických zločinců se stále více upíná na mobilní zařízení. Na ně se přesouvají aktivity uživatelů internetu, takže tam útočníci očekávají větší zisky,“ vysvětluje Petr Šnajdr.

Mnozí studenti navíc nastupují do nového ročníku s novými mobilními telefony nebo tablety, u nichž zapomínají na aktivaci a aktualizaci bezpečnostních aplikací. Přitom by stačilo dodržet několik základních pravidel, která sepsali bezpečnostní analytici společnosti ESET:

  1. Ujistěte se, zda vaše mobilní zařízení má nainstalovaný kvalitní bezpečnostní software a že je tento software pravidelně aktualizován.
  2. Pokud preferujete studium například v kavárně, ujistěte se, že jste připojeni k oficiální wi-fi síti a ne k neznámé síti, která mohla být vytvořena se záměrem sledovat jednotlivé uživatele. Rovněž nepoužívejte wi-fi připojení, která nejsou šifrována pomocí WPA2. Jiné varianty s nižším standardem nejsou dost bezpečné. Jakmile dokončíte svou práci, od veřejné sítě se odpojte.
  3. Nezapomeňte také na další dobré pravidlo, které se týká vašeho mobilního zařízení. Totiž že nemáte nikdy stahovat a instalovat aplikace, které pocházejí z neznámého nebo neoficiálního zdroje. Pokud se budete držet oficiálních obchodů s aplikacemi, máte mnohem menší šanci, že své zařízení infikujete škodlivým malware.
  4. Ztráta vašeho tabletu nebo chytrého telefonu je vždy nepříjemná. Pokud ale využijete bezpečnostní řešení proti krádeži, můžete ztracené, zapomenuté nebo ukradené zařízení nalézt, nebo z něj alespoň vzdáleně smazat citlivá soukromá data.
  5. V neposlední řadě pamatujte na bezpečná hesla. Pro každý účet byste měli mít jedinečné heslo tak dlouhé, jak jen to je možné, včetně kombinace velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků (např. $,%, @ atd.). Druhou možností je využití dvoufaktorové autentizace s dalším přístupovým heslem a jednorázově generovaným kódem.
Další článek: Pitva Playstation VR - podívejte se, z čeho se skládá VR helma Sony

Témata článku: