České radiokomunikace jednají o převzetí mobilních vysílačů

České radiokomunikace (ČRa) se porozhlížejí po dalším byznysu. Jednou z možností firemního rozvoje je nákup vysílacích věží od mobilních operátorů.

„V minulosti bylo pro mobilní operátory vlastnictví věže strategickým nástrojem, prvkem konkurenční převahy, protože pokrytí hrálo významnou roli. Dnes ale mají všichni operátoři velmi dobré pokrytí a z dříve strategického aktiva se stává pouhá nákladová položka,“ uvedl generální ředitel ČRa Michal Čupa.

Mobilní operátoři v tuzemsku provozují patnáct tisíc věží a takzvaných rooftopů, což jsou místa s vysílačem. ČRa o možnosti převzetí vysílací infrastruktury v minulosti již s operátory jednaly, rokování budou pokračovat i v následujících měsících.

Směr debat

„Případné aktivity v tomto směru jsou předmětem debat, které nejsou jednoduché, protože ve hře jsou obrovské majetky. Jsem přesvědčen, že myšlenka sama o sobě je dobrá, navíc ověřená ze světa, kde takových společností existuje mnoho,“ konstatoval Čupa. Podobný model, kdy se operátoři zbavili alespoň části své vysílací infrastruktury, byl uplatněn mimo jiné ve Velké Británii a Rusku.

Mobilní operátoři ale mají i jiné možnosti. Dle informací týdeníku Euro se mezi tuzemskými operátory uskutečnila i jednání o vytvoření společného podniku, kam by telekomunikační firmy převedly svoji infrastrukturu. Nově vzniklý joint venture by ji poté provozoval a spravoval pro všechny zúčastněné. „Všechny možnosti jsou stále otevřené, každá z nich má svoje klady a zápory, uvidíme v dalších měsících,“ sdělil týdeníku Euro zdroj ze společnosti Telefónica ČR.

Radiokomunikace v současné době výrazně rozšiřují pole své působnosti. Investují například do datových center, které mimo jiné staví v prostorách uvolněných po digitalizaci vysílání. Více o plánech firmy v našem dřívějším textu.

Autor je zástupcem šéfredaktora týdeníku Euro.

Diskuze (6) Další článek: Nejvýdělečnější českou IT firmou je Avast. Loni překonal i Seznam

Témata článku: , , , , , , , , , , ,