Právo | Televize

Česká televize bude vysílat i v původním znění s titulky. Nařídí jí to novela zákona

Poslanci během včerejší 57. schůze schválili novelu Zákona o elektronických komunikacích. Primárně se zaměřuje na vztah mobilních operátorů a spotřebitelů, jejichž postavení by mělo posílit. Podrobněji o novele z pohledu mobilního trhu si můžete přečíst na Mobilmanii.

Kromě toho se novela týká také blížícího se přechodu na DVB-T2, kde upravuje legislativu stanovující celý proces. Na nový formát využívající formát H.265/HEVC bychom měli přejít nejpozději v roce 2021 a zároveň s touto změnou začne platit i nové nařízení pro veřejnoprávní Českou televizi.

Pozměňovací návrh (PDF) novely, který předložila Markéta Adamová (TOP 09), má zajistit vysílání zahraniční produkce s duálním zvukem. Primárně tedy budou pořady šířeny stejně jako doposud s dabingem, nicméně bude možné zvolit i druhou zvukovou stopu s původním zněním. Titulky jsou k dispozici již nyní v rámci povinného titulkování pořadů pro neslyšící.

Pro návrh hlasovalo 149 z 156 přítomných poslanců. Následovat bude schválení senátem a prezidentem.

Kompletní odůvodnění pozměňovacího návrhu k novele Zákona o elektronických komunikacích:

Účelem pozměňovacího návrhu je zakotvit zákonnou povinnost, podle které by Česká televize jako veřejnoprávní médium vysílala kinematografická díla zahraniční tvorby, filmy a seriály zahraniční tvorby vytvořené pro televizní vysílání, které jsou opatřeny dabingem, zároveň v původním znění s titulky v českém jazyce. Návrh dává divákovi možnost volby, díky které si sám na svém přijímači zvolí, s jakým zvukovým doprovodem bude pořad sledovat. Duální vysílání nabízela Česká televize do roku 2003. Následné zvýšení kvality poskytovaného zvuku vedlo k omezení duálního vysílání. Z důvodu omezené šířky terestrického frekvenčního pásma, přes které je signál ČT šířen, je nyní duální vysílání nedostupné a to i po přechodu z analogového na digitální vysílání (standard DVB-T), které bylo díky komprimaci spojeno s efektivnějším využitím frekvenčního spektra. I tak je v současné době Multiplex 1 – tzv. veřejnoprávní multiplex - zcela využit, a tak k realizaci duálního vysílání není prostor. Přechod na novou formu vysílání DVB-T2, který novela zákona o elektronických komunikací upravuje, je opět spojen s úsporou frekvenčního spektra. To otevírá prostor k opětovnému zavedení duálního vysílání. Pozměňovací návrh podmiňuje zavedení duálního vysílání přechodem na nový standard vysílání DVB-T2.

Diskuze (45) Další článek: Apple Watch mají nejpřesnější měření tepu a spálených kalorií, ukázal nový výzkum

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,