Černobíle: Virtualizovat s VirtualBox, nebo VMware?

Virtualizace operačních systémů na desktopech usnadňuje nejen testování aplikací a jejich vývoj, ale slouží i k mnoha dalším účelům. Jít na to zdarma s VirtualBoxem, nebo za peníze v VMware?

VMware Workstation

Jan Sedlák: K VirtualBoxu chovám veliký respekt. Jedná se o poměrně dobrý virtualizační systém pro desktopy, který za své nulové pořizovací náklady jistě vykoná hodně užitečné práce. Avšak, jak už tomu bývá u vyspělých komerčních řešení a otevřených projektů, vždy se najde něco, co té druhé skupině prostě chybí.

Ohromnou výhodou VMware Workstation je totiž kapitál mateřské firmy. Jak jistě víte, VMware vydělává ohromné peníze na korporátních řešení a produktech pro virtualizaci serverů. A edice Workstation ve veliké míře slouží jako takový pokusný králík vyspělých technologií, které se nejdříve otestují na relativně nenáročné desktopové variantě a posléze se přesunou na ESX a vSphere platformy.

Díky tomu tedy máte zaručeno, že Workstation jde s dobou a je vždy o něco napřed. Není sice možné ho provozovat na jakékoliv platformě, jak to umí VirtualBox, ale za to mu to jde na jedné platformě (resp. na dvou, pokud počítáme Fusion pro Mac OS X) nejlépe. Hostitelská platforma samozřejmě neznamená to, že by samotné virtuální stroje byly nějakým způsobem omezovány. Pod VMware spustíte prakticky cokoliv, od tradičních Windows, přes různé Linuxové distra až po Solaris, DOS a další chuťovky.

vmware_top.jpgCo zaslouží téměř vynést do nebes, jsou tzv. VMware Tools, tedy dejme tomu taková sada ovladačů pro virtuální stroje. Ta umožňuje na virtuální systém aplikovat přesně ty ovladače, které k chodu vyžaduje a z původně neohrabaného systému vyždíme výkon ne nepodobný nativnímu chodu nad hardwarem. Můžete se tedy spolehnout, že to, co vám standardně funguje na primárním systému, půjde díky Tools a vyspělému virtuálnímu BIOSu i na virtuálním stroji.

VMware na serverech pracuje s hromadou různých sítí a přenáší to i do desktopového zárodku. Můžete si zvolit z několika možností, jak chcete dostat do virtuálního systému své internetové připojení a nastavit jeho chování. Samozřejmě plně funguje vnitřní síťová infrastruktura, sdílení, síťové služby a další.

Funkci Unity umí i VirtualBox, VMware je však opět díky Tools a rozsáhlé podpoře někde jinde. Okno z virtualizovaného stroje jednoduše přetáhnete na aktivní plochu a můžete s ní libovolně pracovat. A co je důležité, pokud disponujete alespoň nějakým množstvím RAM paměti a rychlým pevným diskem, nepoznáte rychlostní rozdíl. Stejně to funguje i se soubory a daty.

Je toho samozřejmě mnohem a mnohem více. Od pružných a lehce konfihurovatelných souborů, až po standardizované virtuální a přenositelné soubory až třeba po experimentální vClient s možností virtualizovat desktopy přímo nad hardwarem přes tenkého klienta. Pokud chcete virtualizovat desktop nejen pro občasné úlohy, ale například kvůli vývoji a testování, investujte do Workstation.

VirtualBox

Jakub Čížek: VirtualBox je bezplatný a částečně open source virtuální počítač. Laicky řečeno je to zcela běžný program, který obsahuje softwarový procesor, generickou grafickou kartu, virtuální síťovku a další potřebný hardware k chodu počítače. Nad tím vším umí virtualizovat operační systém. Na Linuxu si tedy v samostatném okně můžete instalovat třeba nové Windows 7 od Microsoftu, na Windows pak pro změnu unixové systémy, nové Ubuntu a neoficiálně dokonce i Mac OS X (ačkoliv tím porušíte licenci Apple).

vbox_top.jpgAsi se ptáte, jak takový virtuální operační systém „v okně“ bude výkonný a co vše bude umět. Právě toto je dáno kvalitou samotného nástroje. VirtualBox patří k těm lepším, pomalu dohání především svého dospělejšího konkurenta VMware; jeho základní předností je ale cena, je totiž k dispozici zdarma. Zvládne ale prakticky všechny kousky jako konkurence včetně bezešvého módu – funkci „seamless mode“, pomocí které budete moci s programy virtualizového systému pracovat jako s jakoukoliv jinou aplikací na skutečném počítači. VirtualBox bez problému ovládá práci s USB a jeho virtuální BIOS umožňuje z USB dokonce i zavádět systém.

VirtualBox nakonec těží ze své popularity na Linuxu. Komunita tisíců fanoušků plní webová fóra dotazy a řešeními, takže na internetu najdete odpověď prakticky na každý problém. To ostatně oceníte třeba při zkoumání experimentální podpory pro OpenGL hardwarovou akceleraci.

VirtualBox je multiplatformní program. Můžete jej tedy nainstalovat na Windows, Linux, Mac OS X, OS/2 Warp a Solaris. V samotném virtuálním stroji pak lze spouštět Windows, Linux, FreeBSD, OS/2 a poslední verze nemá problém ani s nejnovějším systémem Windows 7 RC. U těch nejtypičtějších operačních systémů nechybí ani podpora speciálních doplňků, díky kterým lze zvýšit výkon, vylepšit základní VESA ovladač o podporu 32bitové grafiky a libovolného rozlišení, umožní lépe ovládat virtualizovanou myš nebo klávesnici a další hardware.

Pokud si chcete vyzkoušet novou verzi operačního systému, ale nechcete se pouštět do zdlouhavého „dualbootu“, nebo omezené Live linuxové distribuce, která se spouští přímo z média a nezapisuje na pevný disk, VirtualBox je jasná volba. Ostatně je více než o čtyři tisíce korun levnější než současný standard v oboru – VMWare Workstation.

Černobíle vychází každých 14 dní v časopise Computer. V aktuálním čísle 11/09 naleznete megatest grafických karet, porovnání překladových slovníků, průvodce výběrem notebooků a v neposlední řadě rozsáhlé téma o internetových službách. Hledejte na stáncích od 4. června.

Časopis Computer

V Computeru každý měsíc najdete nejdůležitější informace ze světa počítačů, technologií a internetu. Dva důkladné srovnávací testy odhalí a ocení ty nejlepší produkty na trhu. Praktické tipy a triky vyřeší nejčastější problémy s počítači i telefony. Podrobné návody a tipy vám pomohou využít technologie v každodenním životě.

001.jpg

Časopis za nejvýhodnější cenu získáte na iKiosku. Můžete si vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí.

Doporučujeme také speciální vydání Nejlepší návody, tipy a aplikace pro mobily. Jak si s Androidem usnadnit život.

Diskuze (46) Další článek: Nová kniha: Jak vyzrát na SQL Server 2008

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,