Černobíle: MacBook, nebo klasický notebook?

Penetrace notebooků od Applu neustále roste a zejména poslední modely s Unibody krytem si získávají velikou oblibu. Je lepší si pořídit nový MacBook, nebo raději notebook klasický?

Škoda jenom ceny

jansedlak_ikona.jpgJan Sedlák: Různé druhy MacBooků používám a testuji už více než dva roky a za tu dobu jsem si k těmto modelům vypěstoval hodně kladný vztah. Ne snad, že bych nedokázal ocenit kvalitu high-end modelů výrobců jako Lenovo a Dell, Apple jde ale v mnohém o něco dále. Oblibu si u mě získala zejména relativně nová řada MacBook Pro s hliníkovým unibody šasi. Po roce používání plastového MacBooku bych naopak tento model nedoporučil, zejména kvůli konstrukci.

Co si na řadě MacBook Pro skutečně zamilujete, je ono hliníkové tělo a dokonalá konstrukce. Vše sedí, nic nikde nevrže a notebook působí kompaktním a nerozbitným dojmem. Výborné je také zpracování klávesnice. Tlačítka jsou sice s mezerami, což na první pohled nemusí některým uživatelům vyhovovat, jakmile si však na toto rozložení zvyknete, nebudete chtít psát jinde. U nových modelů je také velice dobře vyřešeno chlazení. MacBooky už tolik netopí, na povrchu prakticky nic nepoznáte, zahřívá se pouze spodní část. Naprosto geniální je pak touchpad. Nejenže má nestandardní veliký rozměr, ale zejména je multidotykový. Celý systém tak můžete ovládat pomocí gest a více prstů, podobně třeba jako iPhone. U MacBooku také potěší takové drobnosti jako magnetické přichytávání napájecího kabelu. Pokud o takový kabel zavadíte třeba nohou, neshodíte si notebook ze stolu, ale kabel se od přístroje odepne. Také malý a kompaktní napájecí zdroj rozhodně při cestování oceníte. Velice kvalitní je také displej, který má velké pozorovací úhly a výborný obraz. Nové modely je navíc možné pořídit s matnými displeji, vybrat si tedy může každý.

MacBooky tvoří více než 90 % prodeje high-end notebooků a já se nedivím. Jsou sice hodně drahé, kdo už se ale rozhodne investovat takovou sumu do notebooku, sáhne po opravdové konstrukční kvalitě. Apple notebooky sice nejdou rozšiřovat a hardwarově upravovat, to ale není potřeba. Operační paměť a disk si rozšířit můžete a není problém zapojit také SSD. V ceně MacBooku také získáte výborný operační systém s hromadou legálního softwaru a díky BootCampu není problém přejít kompletně na Windows. MacBook Pro mi jednoduše nabídne konstrukčně absolutně nejlepší stroj s tím, že se nemusím starat o žádnou hardwarovou stránku věci a vše jednoduše funguje. Navíc reálná výdrž kolem 5 hodin také není k zahození.

Wow efekt nestačí

at.jpgTonda Trčálek: Uznávám, že MacBook má rozhodně něco do sebe a může mnoho uživatelů zaujmout jak svým čistým designem, kvalitou zpracování, tak třeba výborným a vyladěným operačním systémem Mac OS X. Ne všechno zlato se však třpytí. Tolik opěvovaný hliník má své úskalí v náchylnosti na poškrábání a při větším pádu splní notebooku stejnou, ne-li menší službu jako magneziové šasi a pevné plasty. Naopak i po menším poškození půjde na hliníku všechno vidět. Hliník má i další nevýhodu – velmi dobře vede teplo. Apple sice už vyřešil problém s nadměrným zahříváním levé horní strany (ta ale i tak mírně hřeje), ovšem vespod je po zátěži MacBook doslova rozžhavený. Není se čemu divit, když využívá hliník jako chladič, ale práce s MacBookem na klíně rozhodně nebude nic příjemného.

Za peníze, co stojí MacBook Pro, si dnes koupíte superlehký a tenký 13,3" byznysový notebook s magneziovým šasi, HDMI výstupem, eSATA portem, DVD mechanikou, dokovacím konektorem a do ceny se vejdete i s dokovací stanicí. Samozřejmě za své peníze dostanete i operační systém Windows 7, který už je vyladěný, stabilní a velmi svižný. Je faktem, že aplikací pro Windows je mnohem více než pro Mac, takže pokud budete pracovat s Windows, nebudete prakticky nikdy potřebovat nějaký emulátor pro spuštění vámi používané aplikace, na rozdíl od Macu.

U klasického notebooku se mi líbí možnost volby a lepší konektorová výbava. Kupříkladu u MacBook Pro má uživatel pro připojení externího monitoru k dispozici pouze Mini Display Port, takže se použití redukce nevyhnete. Třeba redukce na HDMI (a to ještě bez přenosu zvuku) vás vyjde na více než tisíc korun. Dále se budete muset smířit s pouhými dvěma USB porty a eSATA či nové USB 3.0 konektory na MacBooku budete hledat také marně.

Klávesnice MacBooku je velmi povedená, podsvícená, ale samozřejmě jiná než klasická. Chybí jí třeba klávesa Delete, další jsou jinak značené a na numerický blok můžete i u velkého MacBooku Pro rovnou zapomenout. Argument, že lze na MacBook nainstalovat Windows bych bral s velkou rezervou. Zmíněné klávesy vám ve Windows budou chybět, touchpad s jedním tlačítkem vás bude omezovat a vůbec zahodíte těch pár výhod a snadné ovládání, které MacBook v kombinaci s Mac OS X bezesporu má. Takže pokud MacBook, tak jedině s Mac OS X.

Co se hardwarové výbavy týče, nejsou na tom MacBooky vůbec špatně – dostanete stroj vybavený výkonným procesorem Intel Core i5/i7 s technologií TurboBoost. Problém ale je, že integrovaná grafika GMA HD od Intelu nezvládne všelijaké grafické animace, kterými Mac OS a potažmo aplikace pro něj oplývají. Nutností je proto grafika dedikovaná (minimálně GeForce 9400), která se ale více zahřívá a má vyšší spotřebu. Počítejte tedy s tím, že stejně výkonné klasické notebooky vydrží na baterii delší dobu, nehledě k tomu, že třeba nová řada notebooků Acer Timeline X slibuje výdrž až 8 hodin i s dedikovanou grafikou. Zvažte sami, jestli si za více než 50 000 Kč koupíte MacBook Pro s „Wow“ efektem, nebo mnohem levnější a praktičtější normální notebook se vším, na co jste zvyklí.

Diskuze (165) Další článek: Nový Hotmail: co přinese nového a má u nás vůbec šanci?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,