Bývalý šéf AMD napsal knihu, vysvětluje i krutý boj s Intelem

Hector Ruiz – bývalý CEO společnosti AMD, která ve své době byla druhým největším výrobcem mikroprocesorů na světě, napsal novou knihu „Slingshot: AMD’s Fight to Free an Industry from the Ruthless Grip of Intel“.

Jak sám název knihy napovídá, Ruiz se v ní rozepsal o situací v oblasti vývoje a prodeje mikroprocesorů, konkurenčním boji s Intelem a jistě i dalších stránkách tohoto byznysu, který ovlivňuje počítače po celém světě. Kniha oficiálně vyjde až v dubnu, deníku Wall Street Journal se ale podařilo získat několik detailů i z doby, kdy AMD prodalo své továrny a začalo vyrábět procesory u třetích stran.

HectorRuiz.png
Hector Ruiz - CEO společnosti AMD v letech 2000 až 2008 (Zdroj: Wikipedia)

Dle jeho slov bylo rozhodnutí zbavit se vlastních továren otázkou přežití AMD jako celé společnosti. Obrovské dluhy způsobené i nekalými obchodními praktikami ze strany Intelu a následné právní tahanice znamenaly rostoucí problémy a nespravilo to ani odškodnění v hodnotě 1,25 miliard dolarů. Škoda totiž byla samozřejmě mnohem většího rázu.

V knize jsou také detaily o koupi ATI coby výrobce grafických čipů. AMD se nejdříve snažilo získat Nvidii, po neúspěchu ale muselo koupit ATI. Grafický čip přitom nyní patří mezi nejdůležitější části pokročilých čipů a hybridní forma disponuje stále větším množstvím části na jednom kusu křemíku.

AMD dosáhlo největšího úspěchu v roce 2006, kdy drželo 25,3% podíl na trhu, v posledním čtvrtletí roku 2012 to ale bylo pouze 14,7 %. Intel má v současnosti až nezdravě vysoký podíl 84,8 %. V boji o nejrůznější druhy počítačů mu ale začíná dělat problémy ARM a spousty výrobců, kteří si architekturu licencují.

Diskuze (47) Další článek: Jan Řežáb: Stáváme se největšími na světě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,