BSA rozeslala první letošní várku varovných protipirátských obsílek

Organizace Business Software Alliance (BSA), která v Česku bojuje proti nelegálnímu užívání softwaru, rozeslala dle tiskové zprávy další velkou várku varovných obsílek. Ty mají zamířit přibližně do deseti tisíc českých firem, zejména do těch menších do padesáti zaměstnanců. Obsílka obsahuje varování, že firma možná využívá nelegální software a je vyzvána k doložení, že software nabyla legálně. Pokud nezareaguje, hrozí ji přímá kontrola.

Není to zdaleka poprvé, co BSA podobnou akci provádí. V minulých letech už několikrát rozeslala do firem desetitisíce varovných dopisů a je pravděpodobné, že to ani letos nebude naposled.

BSA upozorňuje, že nelegální software může firma využívat i neúmyslně, pokud jej nakupuje z neoficiálních zdrojů s podezřele nízkými cenami. Licence takového softwaru nemusí být platná. Dále se intenzivněji zabývá kontrolou softwaru v mobilních zařízeních zaměstnanců, kde rovněž dochází k instalaci nelegálních kopií aplikací.

Organizace se soustřeďuje prakticky výhradně na kontrolu softwaru ve firmách. Sama k dobrovolné kontrole pouze vyzývá, pokud však firma nepotvrdí, že si je jista legálním nabytím veškerého softwaru, může to být jeden z argumentů pro provedení kontroly oprávněným orgánem. Taková kontrola je prakticky jistá v případě udání některého ze zaměstnanců, který za takové nahlášení dostane provizi z udělené pokuty. Tento sporný způsob zjišťování nelegálního softwaru ve firmách dle loňských čísel generuje každý týden několik úspěšných udání.

Míra softwarového pirátství v Česku dle analytiků ze společnosti IDC pozvolna klesá. Aktuálně se pohybuje kolem 34 %. 

Diskuze (40) Další článek: Adobe představil Lightroom pro Android. Zdarma ale nebude

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,