Britská webová petice proti brexitu je možná jeden velký podvod

Krátce po britském referendu o opuštění Evropské unie se na webu tamního parlamentu objevila petice za zopakování volby, kterou k dnešnímu datu podepsalo více než 3,7 milionů petentů.

To je poměrně vysoké číslo, protože vládní kabinet se musí peticí zabývat již v okamžiku, kdy ji podepíše alespoň 10 000 signatářů, a pokud se sejde 100 000 podpisů, projednání zváží i sněmovna.

455217085
Petice se sice nachází na oficiálním webu britského parlamentu, o její věrohodnosti to ale nevypovídá naprosto nic, hlasovat totiž může naprosto každý

Jenže to má jeden háček. Petice je sice určená výhradně britským občanům, UK ale není Estonsko, kde má každý k dispozici elektronický podpis, a tak ji může podepsat naprosto kdokoliv včetně vás. Technicky vzato to není nic jiného než jakákoliv jiná webová petice, která nikterak nekontroluje, kdo ji vlastně podepsal – jen pomocí e-mailu.

575423269
Chcete podepsat britskou anketu? Nic vám v tom nebrání, v hlasování se totiž nijak nekontroluje skutečná identita petentů

Na tomto odkazu najdete průběžné shrnutí výsledků petice ve formátu JSON se seznamem počtu hlasů pro každou zemi. To samo o sobě není problém, protože hlasující Brit se může samozřejmě zrovna nacházet v zahraničí, nicméně z dat vyplývá, že hlasovalo také 66 lidí z Vatikánu, 36 petentů ze Severní Koreje a tak dále.

440380313
Průběžné výsledky ve strojovém formátu JSON s počtem hlasů z jednotlivých zemí

Jednoduchost volby a žádné ověření skutečné identity petenta tak věrohodnost celé petice sráží k zemi a komunita na 4Chanu se chlubí, že celou petici zdiskreditovala množstvím falešných hlasů jen proto, aby se bavila tím, že o tom napíše veřejnoprávní BBC.

Nyní se už kauzou zabývá petiční výbor parlamentu, který prošetřuje falešné hlasy. Těžko říci jak. Vláda se mezitím nechala slyšet, že žádné druhé hlasování opravdu neproběhne, petice tedy způsobila větší haló, než si zasloužila.

502716641 220523807
Komunita na 4Chanu se bavila diskreditací petice třeba pomocí hlasovacího automatu napsaného v Pythonu

Jak funguje e-gov a elektronická identita občanů v Estonsku a proč by se tam něco podobného stát nemohlo? Přečtěte si náš článek o tom, jak to za deset-patnáct let bude možná fungovat i u nás (a možná i ve Velké Británii).

Diskuze (31) Další článek: Linuxový Red Hat se pochlubil hospodařením. Vydělává i díky českým vývojářům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,