Belkin kupuje od Cisca divizi domácích routerů Linksys

Dřívější informace se potvrdily a divize domácích Wi-Fi routerů Linksys společnost Cisco skutečně našla nového kupce. „Krabičky“ pro šíření bezdrátové sítě a internetu převezme za nespecifikovanou cenu soukromě vlastněná společnost Belkin, která tak rozšíří své stávající portfolio podobně zaměřených produktů. Cisco naopak ukončuje svojí éru prodeje a vývoje zařízení pro koncové uživatele.

„Cílem Belkinu je stát se světovým lídrem v oblasti bezdrátových spojení v domácnostech a uskutečněná akvizice je důležitým krokem k uskutečnění této vize,“ uvádí v oficiálním prohlášení výkonný šéf Belkinu Chet Pipkin. Jeho společnost od síťového obra převezme nejenom technologie a produktové řady, ale zároveň kompletní tým, který začlení do svých struktur.

Belkin byl doposud v oblasti domácích routerů pro Cisco přímým konkurentem. Po finálním převzetí nicméně hodlá značku Linksys ponechat, stejně jako podporu dosavadních produktů. „Linksys zpropagoval bezdrátové spojení po celém světě a má silnou značku proslavenou svým vedoucím postavením na trhu, instalovanou bází a prokázanou spolehlivostí,“ doplňuje Pipkin. Firma rovněž hodlá Linksys propojit se svým systémem WeMo, díky kterému je možné síťová zařízení ovládat pomocí mobilní aplikace.

Linksys má zároveň mezi konkurenty jakými jsou Belkin, ZyXEL, D-Link, TP-LINK či Netgear vysoký tržní podíl. Belkin nyní díky spojení ovládne kolem 30 procent severoamerického trhu v oblasti Wi-Fi routeru pro domácnosti a menší podniky.

Cisco zpátky u kořenů

Bývalí konkurenti zároveň hodlají v budoucnu spolupracovat v oblasti marketingu, distribuce a Cisco nejspíše bude i nadále Linksys dodávat svým partnerům z řad poskytovatelů internetu a televizního vysílání. Firma těmto společnostem prodává technologie do datových center a v rámci domácích routerů pak může dodávat kompletní balík produktů.

Cisco už se několik měsíců snaží z byznysu s koncovými produkty odejít. Firma prošla odtučňovacím procesem, propustila více než 8 tisíc lidí a ohlásila návrat ke kořenům v podobě zaměření na síťovou IT infrastrukturu a videokonference. IT obr se kromě Linksysu dříve zbavil přenosných kamer Flip, tabletů Cius a videokonferencí pro domácnosti Umi.

Belkin je soukromě vlastněná společnost a výsledky hospodaření nezveřejňuje. V posledních letech si ale díky expanzi portfolia připisuje růsty kolem 50 procent. I když odkupní cena Linksysu nebyla specifikována, zřejmě jí brzy bude možné vyčíst z oficiálních finančních výsledků prodejce.

Světová síťová jednička koupila Linksys v roce 2003 za 500 milionů dolarů a je vysoce pravděpodobné, že aktuální prodejní částka bude výrazně nižší. Cisco samostatné finanční výsledky Linksysu nezveřejňuje. Ty jsou ale zahrnuty v sekci „ostatní“, která se v posledním čtvrtletí propadla o 11 procent.

Kupující společnost nefunguje pouze na trhu bezdrátových domácích routerů. Kromě dalších síťových technologií jako jsou třeba adaptéry powerline nabízí také příslušenství pro mobilní telefony a tablety (klávesnice, nabíječky, kabely, adaptéry) či různobarevné kryty pro tento druh zařízení. Společnost působí ve více než 100 zemích včetně České republiky.

Cisco i nadále zůstává vysoce aktivní v oblasti Wi-Fi sítí pro firmy a velké prostory, kde se snaží profilovat jako lídr a největší inovátor na trhu. Chambersův tým koncem loňského roku například za 1,2 miliardy dolarů koupil startup Meraki, který umožňuje bezdrátové přístupové body spravovat a instalovat přes cloud.

Akcie Cisca si na konci včerejšího obchodování přípsaly růst necelá 2 procenta.

Diskuze (8) Další článek: BOINC: Propůjčte svůj počítač vědě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,