Ballmer a Obama: Čína musí zničit softwarové pirátství

Spojené státy v současné době hostí čínského prezidenta Hu Jintao. Šéf Microsoftu Steve Ballmer s Barackem Obamou na něj apelovali, aby Čína více dbala na duševní vlastnictví.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer a americký prezident Barack Obama včera při společné veřeři apelovali na čínského prezidenta Hu Jintao, aby se jeho země zaměřila na dodržování duševního vlastnictví. Podle Obamova prohlášení totiž vysoká míra pirátství poškozuje americkou ekonomiku a z pohledu západních firem vytváří o rychle rostoucí asijské zemi špatné mínění.

Steve Ballmer při společné diskusi uvedl, že pouze jeden z používaných produktů Microsoftu v Číně má legální původ. Zbytek pak tvoří nelegálně získané kopie, které je možné pořídit přímo na ulicích nebo dokonce v klasických kamenných obchodech s elektronikou. Microsoftu a dalším softwarovým firmám tak v Číně unikají vysoké zisky.

Čína slibuje nápravu

Prezident nejrychleji rostoucí ekonomiky světa uvedl, že se problémem začne intenzivně zabývat, přesněji ale nespecifikoval jak. Jednou z možností je stopování hříšníků podle IP adresy. Čína už po zhruba 10 let pod nátlakem ministerstev zahraničí ostatních zemí zavírá výrobce a distributory nelegálních kopií softwaru, filmů a hudby, míra pirátství ale v zemi stále neklesá. Pirátské verze lze totiž zakoupit v perfektně okopírovaných baleních i s potisky disků a navíc za zlomek ceny legálního balení.

software-piracty-china-olympics.jpg
V Číně jsou nelegální nosiše prakticky na každém rohu. Podle Ballmer je pouze jeden z 10 používaných produktů Microsoftu legální. Čínský prezident slíbil nápravu.

Čínská vláda určitě prostředky pro potlačení pirátství má, v zemi totiž vládne režim, který v mnoha případech může být hodně rázný. O Číně se všeobecně traduje, že cokoliv si tamní vláda zamane, prostě prosadí i “přes mrtvoly”.

Čínský prezident je v současné době na návštěvě ve Spojených státech, kde se obě země snaží posílit vzájemné vztahy. Dvě největší ekonomiky světa jsou na sobě totiž poměrně hodně závislé. Čína těží z exportu do USA a západní firmy naopak do země dodávají moderní technologie. Například nyní se Obama s Hu Jintao dohodli, že Čína od USA koupí 200 letadel Boeing a uzavře další kontrakty ve výši 45 miliard dolarů. To v Severní Americe vytvoří 235 tisíc pracovních míst.

V podobné situaci je také Microsoft a další softwarové firmy. V Číně je totiž obrovský komerční potenciál, který kvůli nedodržování duševního vlastnictví vyprchává. Technologický a internetový potenciál Číny je veliký. Už nyní v zemi používá internet více než 450 milionů Číňanů.

Ballmer s prezidenty mluvil v rámci slavnostní večeře, které se zúčastnili zástupci nejvlivnějších amerických společností. Z technologické branže byl kromě Ballmera přítomný například šéf Intelu Paul Otellini. Chyběl zástupce Googlu, což se dalo vzhledem k historii vztahů s Čínou čekat. Rovněž z Applu se nikdo nezúčastnil, což je poměrně překvapení, protože Apple v Číně chystá mohutnou expanzi.

Diskuze (56) Další článek: Last.fm má velký výpadek, nefunguje už 18 hodin

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,