AVG Internet Security 2013: Starý bojovník v novém brnění

Nejnovější verze AVG Internet Security přináší všechny důležité součásti pro ochranu uživatele, proto nemohla uniknout naší pozornosti. Které funkce stojí za pozornost?

Bezpečnostní produkty AVG patří mezi klasiku v oblasti obrany počítače. Z léty prověřeného standardního antiviru vlivem evoluce vznikly další produkty. Již delší dobu se snaží prosadit také komplexní nástroj AVG Internet Security, který nyní přichází ve verzi 2013. Základem je samozřejmě stále antivirové jádro s rozšířenou detekci antispywaru i rootkitů, nechybí však ani webový štít, ochrana citlivých informací, kontrola e-mailů či firewall.

V nové verzi se můžete těšit na inovované grafické prostředí s přehlednějším přístupem k jednotlivým součástem, rychlejší startování aplikace a efektivnější využití skenovacího procesu, stejně tak přehlednější možnosti konfigurace firewallu.

Paměti méně

Po bezproblémové instalaci si AVG Internet Security 2013 na pevném disku ukousne přibližně 150MB porci z dostupné kapacity, nicméně doby, kdy bylo zapotřebí hledět na každých pár desítek či stovek megabajtů jsou dávno pryč. Co do velikosti se tak jedná o standardní využití disku, které se v podobném rozmezí pohybují také u jiných ucelených bezpečnostních produktů. Zajímavější je proto vytížení systému, které právě v případě antivirů a dalších obranných aplikací trápí uživatele mnohem více.

01hlavni.png
Hlavní okno programu AVG Internet Security 2013

Při běžném provozu, kdy není vyžadována aktivita, spotřebovávají jednotlivé komponenty přibližně 30 MB operační paměti (samozřejmě s takřka nulovým průběžným vytížením procesorového času), při spuštěné kontroly na požádání a testování pevného disku spotřeba paměti stoupla o polovinu. Vytížení procesoru a celkovou systémovou zátěž lze dle aktuálních požadavků během testu operativně změnit v hlavním okně – kromě výchozí možnosti Dle činnosti uživatele máte k dispozici také varianty Nízká priorita, Střední priorita a Vysoká priorita.

07kontrola.png
Průběh kontroly počítače s možností nastavení priority celého procesu

Ochrana i před neznámem

Podobně jako v případě drtivé většiny komplexních bezpečnostních balíků, nabídne vám také AVG Internet Security 2013 prostřednictvím centrálního souhrnného okna rychlý přehled stavu zabezpečení. Na první pohled je znát změna uživatelského prostředí, které se přibližuje ostrým konturám a zpracování v duchu nového uživatelského prostředí nadcházejících Windows 8. Ve srovnání s dřívějšími verzemi uživatel není okamžitě zahlcen obrovským množstvím informací, prostřednictvím jednotlivých kategorií zjistí pouze stav hlavních komponent.

Nastavení antivirové součásti obsahuje především detailní volby pro rezidentní štít, který představuje hlavní prvek praktivní obrany při běžné práci s počítačem. Zajímavou možností je sekce Povolit testování s extrémní citlivostí, která by měla zůstat vypnutá, ačkoliv řada uživatelů (především těch, co si rádi nainstalují více antivirů pro větší bezpečí a jim podobně paranoidních) může podlehnout lákavému popisu. Ve skutečnosti má tato funkce za následek kontrolu na staré, opravené a již prakticky neaktivní hrozby, pouze její zapnutí vede hlavně k vyššímu vytížení systému bez markantních výsledků. Oproti podrobným možnostem konfigurace antivirového jádra jsou volby úprav antirootkitu o poznání chudší, zapnout či vypnout lze kontrolu aplikací a ovladačů.

03nastaveni.png
Podrobné nastavení kontroly v pokročilém konfiguračním dialogu

Doplňkem standardní proaktivní ochrany v podobě rezidentního štítu je samostatná komponenta nazvaná Identity Protection. Jedná se o pokročilou heuristiku, která na základě typického podezřelého chování dokáže detekovat doposud neznámé hrozby (které nejsou v databázi signatur). Je-li kód stažený či aktivovaný na webu vyhodnocen jako škodlivý, je možné vrátit změny v registru či další nastavení, které jím byly provedeny. Hlavní zaměření součásti Identity Protection směřuje na škodlivý kód, který se z vás pokusí vyloudit citlivé osobní informace, například formou klasického phishingu. Nastavení a přehled funkcí této součásti bohužel nejsou příliš transparentní, můžete ji pouze zapnout či vypnout, resp. určit způsob naložení s podezřelými soubory.

04 firewall.png
Změna chování firewallu na základní úrovni

Vše je otázkou ceny

Ochrana e-mailové komunikace ve výchozím nastavení nabízí pouze kontrolu příchozích zpráv, jestliže byste chtěli testovat také odchozí, je zapotřebí tuto možnost dodatečně aktivovat. Univerzální použití zajišťuje přímá konfigurace jednotlivých poštovních serverů, definovat tak můžete parametry POP3, SMTP a IMAP. Příjemně překvapí podrobné možnosti přizpůsobení antispamové ochrany, u níž lze konfigurovat výkon, blacklisty, whitelisty, filtrování na základě jazyků či regionů, IP adres a nechybí ani RBL servery.

Důležitou komponentou, která u všech komplexních bezpečnostních balíků poutá pozornost začínajících i pokročilých uživatelů, je samozřejmě firewall. V základním přehledu vás AVG Internet Security 2013 informuje o vybraném režimu kontroly a nastavení sdílení souborů a tiskáren. Méně zkušení nemusí automatický režim měnit, pokročilejší si kromě stupňů kontroly (Automatický režim, Interaktivní režim, Blokovat přístup k internetu, Vypnout ochranu firewallem) mohou ručně upravit i filtrování jednotlivých aplikací.

Balík AVG Internet Security 2013 je k dispozici v základní ceně 1 399 Kč a nabízí licenci pro jeden počítač na jeden rok. Jestliže chcete chránit jednu stanici, nemusí se jednat o překážku, při obraně většího počtu zařízení v domácnosti se však již může jít o citelnější zásah do rozpočtu.

Diskuze (35) Další článek: Microsoft nabídne domácí Office 365 s volnými minutami na Skype

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,