Anička z říše Linuxu: Oracle se pokouší potopit RedHat

Microsoft a Novell uzavřeli dohodu o vzájemné spolupráci * Vyšlo Ubuntu Edgy Eft, nová verze nejoblíbenější linuxové distribuce * Oracle se zřejmě rozhodl potopit Red Hat - bude prodávat přejmenovaný RHEL pod vlastní značkou za mnohem nižší ceny * Vyšla nová verze oblíbené hry Frozen Bubble s podporou hry přes síť, zatím pouze pro Linux.

Microsoft a Novell spolupracují

Nejdiskutovanější událostí ze světa svobodného software v uplynulém týmu je dohoda mezi Novellem a Microsoftem o vzájemné spolupráci. Jde o velké překvapení naznačující, že Microsoft už Linux neignoruje, ani se mu nevysmívá. Obě firmy vydaly společné oznámení, ve kterém shrnují zásadní body své dohody, na níž pracovaly mnoho měsíců: Smlouva (přesněji řečeno, souhrn několika smluv) by měla usnadnit život všem, kteří se snaží provozovat Windows a Suse Linux společně a přinést vzájemnou kompatibilitu některých důležitých produktů.

První dohoda se týká kancelářského balíku OpenOffice.org. Vývojáři Novellu a Microsoftu společně vytvořili kód přinášející podporu formátu Open XML od Microsoftu do OOo. Soubor FAQ na stránkách Novellu dokonce naznačuje, že by Microsoft Office v budoucnu mohl podporovat ODF - na to zatím organizace provozující desktopové počítače na Windows i Linuxu marně čekají.

Radost budou mít také zákaznící toužící využívat výhod virtualizace. V otevřeném dopisu, který Novell s Microsoftem adresují open source komunitě, firmy slibují možnost virtualizovat Windows na Linuxu a naopak. Nehovoří sice o konkrétním řešení, ale je nabíledni, že půjde o Xen.

Američtí uživatelé SUSE Linuxu jistě ocení patentovou dohodu obou firem - nejméně následujících pět let jim nebude hrozit, že by je Microsoft žaloval pro porušení svých patentů. Zákazníci Novellu budou moci bez obav používat veškerý software obsažený v enterprise produktech od Novellu - jmenovitě jde třeba o Sambu a Mono.

Tiskové zprávy obou firem uvádějí, že jejich dohoda je z historického hlediska přelomová, a skutečně se nemýlí: Od Microsoftu jsme v minulosti neviděli mnoho snah o spolupráci s kýmkoliv, natož s firmou podporující svobodný software. Bezprostřední reakce open source komunity jsou smíšené, na diskusních fórech se mísí radostné očekávání s obavami a podezíravostí - těch si Microsoft vysloužil vrchovatě svými minulými skutky. Samotný autor linuxového jádra, Linus Torvalds, ovšem vstřícnost Microsoftu nehodnotí kladně ani záporně: rozumné patche hodlá přijímat od Microsoftu stejně jako od kohokoliv jiného.

Vyšla nová verze Ubuntu

Nová verze dlouhodobě nejoblíbenější linuxové distribuce (alespoň podle statistiky Distrowatch) s kódovým jménem Edgy Eft vyšla v souladu s „jízdním řádem“ půl roku po předchozí verzi Dapper Drake. Obrazy CD jsou k dispozici pro architektury i386, x86_64 a ppc, současně s Ubuntu založeným na prostředí GNOME vyšly také jeho varianty Kubuntu (s KDE), Xubuntu (s XFCE) a Edubuntu (verze určená pro školy).

Nová verze distribuce se stejně jako verze předcházející snaží být "Linuxem pro lidi" (tedy zcela svobodným operačním systémem), který "prostě funguje". Nabízí spoustu novinek: Nejdůležitější je nahrazení lety prověřeného, leč k uzoufání pomalého sys-v-init zbrusu novým systémem Upstart, který nabízí o něco rychlejší start systému. Uživatelé nové verze Ubuntu budou mít také o něco snazší cestu k desktopovým 3D efektům. Samozřejmostí jsou nové verze mnoha oblíbených programů: Zatímco Ubuntu přináší nové GNOME 2.16, v Kubuntu najdeme KDE 3.5.5. vývojáři stihli na poslední chvíli přidat i nový Firefox 2.0.

Protože je Ubuntu distribucí velmi rozšířenou, na jeho novou verzi okamžitě vyšla spousta recenzí, a to i v češtině: Ubuntu, Kubuntu.

Oracle si pořídil vlastní distribuci, založenou na Red Hatu

Zatímco donedávna se firma Oracle tvářila jako partner Red Hatu, nyní mu podle všeho citelně ublíží. Bude mu bude přímo konkurovat, a to pomocí jeho vlastní distribuce: Rozhodla se vzít zdrojové kódy Red Hat Enterprise Linuxu, odstranit z nich všechna loga (podobně to dělá nekomerční projekt CentOS) a výsledek nabízet jako vlastní distribuci pod názvem Unbreakable Linux. Má v plánu poskytovat pro něj výrazně levnější podporu než Red Hat, kromě toho jej samozřejmě hodlá protlačit ke svým zákazníkům používající její ostatní produkty. (S podporou distribucí RHEL, SLES a Asianux ale naštěstí nekončí.)

Oracle si může dovolit mnohem nižší ceny, protože má nižší náklady: téměř se nepodílí na vývoji a podpora Linuxu společně s ostatními produkty mu nepřinese skoro žádné dodatečné náklady. Cílem porazit Red Hat v cenové válce se sice hlasitě holedbá, na jednu věc ale zřejmě zapomíná: jako správný parazit by neměl svého hostitele zničit, jinak nebude mít na čem založit následující verze. I když kdoví, možná má v plánu Red Hat oslabit a poté koupit - bezprostředně po oznámení Unbreakable Linuxu klesla hodnota akcií Red Hatu o čtvrtinu.

Na světě je nový Frozen Bubble

Přestože pro Linux vzniká čím dál větší množství vysokonákladových komerčních her, jeho uživatelé většinou stejně mají nejraději několik již téměř legendárních, prudce návykových blbinek: mimo her Supertux, Tux Racer, xBill nebo Fish Fillets NG sem patří také Frozen Bubble. Její princip je jednoduchý: hráč střílí nad sebe barevné bubliny (pohled na screenshot poví víc než slovní popis) a pokud poskládáte alespoň tři bubliny stejné barvy, prasknou a zmizí. Cílem je vyčistit celou plochu, stovka levelů vystačí na mnoho hodin zábavy. Ještě zajímavější je ovšem hra ve dvou: oba hráči střílí tak dlouho, dokud jeden neprohraje.

Tato hra (mimochodem, ač se to zdá být neuvěřitelné, Frozen Bubble je napsaná v Perlu), jejíž vývoj původně sponzorovala Mandriva, se dočkala portů na nejrůznější platformy včetně Windows a OS X a také javové předělávky hratelné online. Stalo se tak, přestože původní autoři se snaží na svém webu od tvorby portů odrazovat a nejraději by viděli hráče střílet do bublin na zcela svobodném systému. Nová verze 2.0, která vyšla minulý týden, ovšem zatím běží jen na Linuxu: pro fanoušky určitě dobrý důvod pro přechod.

Největší novinkou je konec nutnosti strkat se nad jednou klávesnicí: verze 2.0 přináší možnost hrát multiplayer mód po síti, a to až v pěti hráčích. Přibyla také spousta nádherných animací, možnost nahrávat postup hry, podpora pro joystick a mnoho dalších vylepšení.

Diskuze (178) Další článek: OCZ uvedla nové DDR2 paměti řady Titanium

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,