AMD oceněno za pokrok v oblasti architektury budoucích superpočítačů

Nejvýkonnější superpočítač na světě již svým maximální výpočetním výkonem překročil hranici 16 PFLOPS, ve vývoji už jsou ale samozřejmě výkonnější, které by měly již příští rok dosáhnout na hranici 20 PFLOPS.

AMD získalo v rámci programu FastForward (Extreme-Scale Computing Research and Development) odměnu v podobě 12,6 milionů dolarů od DOE (U.S. department of energy), za výzkum v oblasti pokročilé architektury procesorů, propojení i pamětí pro budoucí superpočítače, které míří k novému výpočetnímu milníku EFLOPS, tedy tisíc PFLOPS.

AMD je v superpočítačích poměrně zdatným hráčem, jejich procesory a technologie se nachází v těch nejvýkonnějších superpočítačích na světě. Jedním z cílů výzkumů je nejen efektivnější škálovatelnost, ale také efektivita čipů. Právě spotřeba je u velkých superpočítačů jedním z limitujících faktorů. Díky pokročilejší výrobě postupující dle Moorova zákona, se ale daří splňovat předpovědi a zlepšovat efektivitu čipů s pravidelným postupem.

Kontrakty na vývoj pokročilých superpočítačů dostávají i další společnosti, mezi kterými nechybí Intel ani Nvidia. O pokrok v této oblasti se tak starají špičky z komerční oblasti, ale také technické univerzity s mladými a nadějnými vědci.

 

Diskuze (3) Další článek: Registr vozidel: Jak se nemá zavádět informační systém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,