AMD čipy pro tento rok: Trinity, Brazos a Vishera

Po zveřejnění strategie AMD do budoucna je k dispozici i podrobný přehled připravovaných čipů pro tento rok, a to z mobilní i desktopové sféry.

Na začátku tohoto měsíce jsme vám v samostatném podrobném článku představili strategii společnosti AMD, která je zaměřena hlavně na hybridní čipy, které kombinují procesorová jádra i výkonný grafický čip.

Prezentovaný výhled byl spíše obecný a ukazoval na nejbližší roky, které postupně přinesou i nové architektury a technologie výroby. Tentokrát ale již neoficiální cestou unikl přehled chystaných čipů pro letošní rok 2012, kde jsou zobrazeny nejen desktopové a výkonnější modely, ale také úspornější mobilní verze čipů.

Mobilní segment: Brazos 2.0

Pokud jde o úsporné APU čipy, které jsou určeny pro notebooky a netbooky, má AMD připraveno několik modelů, které by měly pokrýt poptávku u těchto zařízení. AMD zde ale bohužel improvizuje s 40nm technologií, takže výraznější posun ve výkonu nebo nižší spotřebě nelze očekávat.

amd_trinity_llano_specs_rumoured.png
Přehledná tabulka z XbitLabs 

Dvoujádrový APU čip AMD E1-1200 (dvě jádra Bobcat na frekvenci 1,4 GHz), který má integrovaný grafický čip Radeon HD 7310 (80 stream procesorů, 500 MHz), je nastaven pro TDP 18 W. O trochu výkonnější pak bude model AMD E2-1800 APU, jehož dvě procesorová jádra poběží na frekvenci 1,7 GHz a bude mít grafický čip Radeon HD 7340 s 80 stream procesory na frekvenci 680 MHz, opět s TDP 18 W.

Desktop a střední segment ve znamení Trinity

Tento rok se poprvé představí Trinity APU čipy pro desktop. Nejdříve se objeví modely v podobě AMD A8-5500 a A8-5600 s frekvencí čtyř jader na 3,2 GHz (Turbo až 3,7 GHz) a 3,6 GHz (Turbo až 3,9 GHz), které budou mít integrovaný grafický čip Radeon HD 7560D s 256 stream procesory (frekvence jádra 760 MHz).

Nejvýkonnější APU Trinity zastanou čtyřjádrové čipy AMD A10-5800 (3,8 GHz, Turbo až 4,2 GHz) a A10-5700 (3,4 GHz, Turbo až 4 GHz), které budou mít také nejvýkonnější integrovaný grafický čip Radeon HD 7660D s frekvencí 760 MHz, respektive 800 MHz a celkem 384 stream procesory. TDP se očekává 100 W, respektive 65 W u A10-5700.

amd-virgo-apu-leaked.jpg 

Nižší třídu APU čipů řady A6/A4/E2 budou pokrývat starší čipy Llano. Ke konci roku se ale i tyto nižší APU čipy dočkají náhrady v podobě Trinity. Konkrétně se bude jednat o modely AMD A4-5300 (grafický čip Radeon HD 7480D, 128 stream procesorů, bez podpory společného výpočtu s externí grafikou) a AMD A6-5400 s Radeonem HD 7540D (192 stream procesorů), frekvence dvoujádrových procesorových částí zatím nebyla zveřejněna. TDP by mělo být 65 W.

Výkonný segment a náhrada Bulldozerů

Procesory s architekturou jader Piledriver by mělo AMD představit ke konci tohoto roku, dojde tak k nahrazení současných Zambezi čipů s nepovedenou Bulldozer architekturou. Čipy s kódovým označením Vishera nabídnou čtyři, šest a osm procesorových jader.

am2012rmdp_1_dh_fx57.jpg 

Dle uniklého přehledu se jedná o čtyřjádrový model AMD FX-4320, šestijádrový AMD FX-6300 a osmijádrové FX-8320 a FX-8350. Přesně frekvence zatím nebyly odhaleny, počítá se ale s čtyřkanálovou podporou DDR3 operačních pamětí. I tyto procesory, stejně jako střední třída APU čipů Trinity, budou vyráběny 32nm technologií. Kvůli tomu bude mít samozřejmě i tento rok AMD problém konkurovat Intelu v rámci spotřeby, protože Intel již nabídne modely vyrobené 22nm technologií.

DirectX 11 a UVD3

Pokud jde o APU čipy, AMD bude mít u všech modelů podporu DirectX 11, stejně tak pokročilé možnosti pro akceleraci a zlepšení kvality videa díky UVD3. Podpora OpenCL je také samozřejmostí. I když má v této grafické oblasti AMD náskok před Intelem, Intel se velmi snaží a s novými Ivy Bridge čipy by měl opět posunout výkon grafických čipů, stejně tak podporu různých technologií.

Hlavní rozdíl se tak smaže, bude se tak jednat spíše o souboj výkonu, s čímž souvisí i optimalizované ovladače. Tam kde Intel nebude mít výkon grafiky, může vše dohnat procesorovým výkonem. V tomto segmentu, kdy jsou čipy určené pro hraní spíše v nižším rozlišení a s nižší kvalitou, totiž dokáže procesor velmi pomoci, což například neplatí u vysokého rozlišení a vysokého nastavení kvality, kde je již většinou vše omezenou právě výkonem grafické karty.

Ale vzhledem k tomu, že to bude zkrátka souboj 32 nm proti 22 nm, může AMD soupeřit s Intelem pouze jedinou zbraní – cenou.

Diskuze (1) Další článek: Vezměte mě do Silicon Valley, vyzývá mladý student VŠE

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,




Aktuální číslo časopisu Computer

Jak používat VR k práci

Megatest 18 levných monitorů

Test lokátorů s Bluetooth

Průvodce nákupem RAM