AMD a ARM: partnerská spolupráce na OpenCL, chystá se víc?

Společnost AMD, která se zaměřuje na výrobu procesorových a grafických čipů, se spojila s populární ARM, jež navrhuje stejnojmennou architekturu a společně prosazují univerzální výpočetní standard OpenCL.

OpenCL je určen především pro použití u paralelních hardwarových systémů, kterými jsou například výkonné grafické čipy, pro univerzální výpočty nejrůznějšího druhu. Standard OpenCL je nezávislý na operačním systému i hardwaru a používá ho například Apple nejen v Mac OS X, ale také v iOS. Oproti řešením jako CUDA (pouze Nvidia grafické karty) nebo DirectCompute (pouze DirectX – Windows) má tak mnohem větší šanci na rozšíření a stojí za ním i velké společnosti jako IBM nebo Intel.

opencl_logo (1).png 
Logo OpenCL

AMD už má své hybridní čipy, které obsahují procesor i grafický čip na jednom kusu křemíku, takže je důležité, využít oba čipy pro co největší počet aplikací. Paralelní výkon grafického čipu je totiž několikanásobně lepší, než u samotných procesorových jader, což lze u mnoha úloh snadno využít.

AMD proto představilo nástroje pro využití OpenCL a na prezentaci k platformě Fusion se objevil i Jem Davies ze společnosti ARM. Grafické čipy, které jsou kombinovány s procesory ARM, totiž také využívají OpenCL pro výpočty.

023502-opencl.jpg

Objevily se tak spekulace, zda se AMD nechystá Intelu vypálit rybník tím, že začne vyrábět i extrémně úsporné procesory s architekturou ARM. Ty je totiž hlavní konkurencí současných úsporných procesorů Intel a v budoucnu budou možná ještě důležitější – příští Windows budou totiž kompatibilní s ARM.

Intel se již vyjádřil, že neplánuje vyrábět procesory s ARM architekturou a soustředí se především na x86. Jak to ale nakonec dopadne, ukáže čas. Pokud bude ARM stále úspěšnější a začne se o tuto architekturu zajímat i AMD, Intelu nic jiného nezbyde. A pokud Intel nezpomalí, mohl by i v tomto segmentu nabízet mnohem lepší modely díky svým továrnám s pokročilejší výrobní technologií.

Diskuze (3) Další článek: USB 3.0 bude v 80 milionech zařízení do konce roku 2011

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,