Alternativní klávesnice - sto padesát znaků za minutu i bez prstů

Dnes si představíme několik alternativ ke klasické klávesnici. Některé se snad dají označit za plnohodnotné, některé nikoliv. Rozhodně jde o zajímavé produkty. Schválně, umíte si představit, jak se dá psát rychlostí přes sto padesát znaků za minutu bez použití prstů?
Kapitoly článku

Tak trochu hudební klávesnice

Zajímavou, i když většinou neplnohodnotnou alternativou tradičních klávesnic jsou akordové klávesnice (v originále chord keyboard). Proč neplnohodnotnou? Mají velmi malý počet kláves a nepočítá se u nich se spoustou znaků, které lze na běžné klávesnici vyčarovat. Co tvůrce těchto produktů, na kterých se znak napíše stiskem více kláves najednou, inspirovalo je jasné – klavír. Na tomto principu funguje zařízení, které jste už možná někde zahlédli – je jím psací stroj pro Brailleovo písmo.

Na těchto klávesnicích lze kombinací současného stisku několika kláves psát obvykle jen základní znaky abecedy a čísla. Souvisí to i s tím, že jsou často jen pro jednu ruku, koncipované jako náhrada tradičních tlačítek mobilního telefonu či kláves u miniaturních počítačů a organizérů.

Jednou z řady takto řešených vstupních zařízení je CYKey. Je určena, stejně jako většina těchto prapodivností, ke psaní na kapesních počítačích.

Předchůdce klávesnice CYKey, který se zrodil roce 1970, se později, v polovině osmdesátých let, objevil na diáři AgendA.

Následovala CYKey s velkými klávesami:

 

 

Tu nakonec vystřídala modernější varianta CYKey, na které jsou dvě tlačítka navíc. Klávesnice se zařízením komunikuje bezdrátově infračerveným přenosem, na snímku je i s čidlem. Důvodem, proč se vývojový tým rozhodl jít touto cestou, je nejdelší dosahovaná životnost baterií.

 

Na tomto řešení je zajímavý zejména způsob zadávání znaků. Jednotlivé kombinace stisků kláves jsou dle výrobce uspořádáné do celku, který má logickou souvislost s psaným písmenem.

Díky této pomůcce nemá být problém naučit se na této klávesnici psát asi za jednu hodinu. Okem nezasvěceného diváka mají však stisknuté klávesy s písmeny společného tolik, jako tvary souhvězdí na obloze s jejich názvy. Chce to zkrátka hodně fantazie. Většinu písmen by člověk bez této pomůcky asi neuhodl. Přesto nemůžeme říct, že by uspořádání kláves na běžné klávesnici bylo zapamatovatelnější, logičtější nebo lepší.

Po tréninku je udávaná obvyklá rychlost psaní 50 slov za minutu (cca 250 úhozů).

Podobných akordových klávesnic, ať už ve formě designérských návrhů, prototypů či produktů ve výrobě je spousta. Jedním z projektů klávesnic ve fázi návrhů a prvních prototypů je například klávesnice GKOS, která je taktéž určena pro psaní na kapesních počítačích a mobilních zařízeních. U ní je tlačítek šest, a píše se oběma rukama.

Na obrázku je vizualizace klávesnice, kterou by bylo možno z mobilního zařízení jednoduše vyklápět. Skladné a přitom komfortní řešení.

 

AccuKey

Zajímavé řešená je i klávesnice Accukey. Je taktéž akordová, pro dvě ruce, a každé tlačítko navíc třípolohové. Kromě neutrálního stavu jej lze naklápět dopředu či dozadu. Tím lze získat více kombinací kláves.

Co je na tomto řešení úplně špatně, je cena - s bezmála pěti sty dolary se nemá šanci příliš rozšířit.

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,