Allway Sync: Synchronizace dat pro nenáročné

Potřebujete-li synchronizovat soubory a složky na lokálních, síťových nebo výměnných zařízeních, můžete využít jednoduchého pomocníka, který svou práci zastane bez zbytečných řečí.

Počítač doma, v práci, přenosný notebook, USB flashdisky – zde všude můžete požadovat shodná data i jejich strukturu. Manuální přehrávání souborů a složek je zdlouhavé, mnohdy nepřesné a obtěžující uživatele. Allway Sync zautomatizuje tuto práci pomocí příjemného uživatelského prostředí, které je navíc lokalizováno do velkého množství jazyků včetně češtiny, a v případě použití k nevýdělečné činnosti je dokonce zcela zdarma.

stáhnout program Allway Sync 11.2.2 Licence: freeware (pro nekomerční použití), 6,6 MB
Autor: Usov Lab
Web programu: www.allwaysync.com


Dvě těla, jedna duše

Po stažení, nainstalování a spuštění programu vás přivítá jednoduché okno, které se skládá z dvou kolonek pro určení cesty k cílům synchronizace, pole se seznamem provedených úkonů, zatím prázdné oblasti zobrazující nalezené odchylky mezi porovnávanými objekty a lišty s nabídkou ovládacích prvků programu. Pokud byste váhali, kam se mají vaše první kroky ubírat, navedou vás bubliny s nápovědou.

sshot-1.png 
Radící bublina v akci.

Není jistě překvapením, že to první, do čeho vás bubliny budou tlačit, je zvolení cesty k dvěma složkám, které mají být synchronizovány. Poté budete nasměrováni k tlačítku Analyzovat, které oba zadané cíle prohlédne a vyhledá rozdíly v jejich datovém obsahu. Nález vám bude ihned po skončení procedury předložen. Z nabízeného seznamu souborů a složek si pak můžete sami určit, které budou podléhat synchronizaci.

sshot-2.png 
První synchronizace s prázdnou složkou.

Jednosměrka, nebo dva pruhy?

Dříve, než se dostanete k dalšímu tlačítku označenému jako Synchronizovat, je třeba nastavit způsob přelévání dat. Můžete totiž nechat převést nové soubory ze zdrojové složky do té cílové (a naopak) jednosměrně, nebo nastavit synchronizace obou částí zároveň. Je možné také nastavit podmínky, za jakých se soubory budou přepisovat, vymazávat atd. Napoprvé vám nejspíš bude ovládání připadat trochu kostrbaté, ale párkrát si vše vyzkoušíte a budete doma.

sshot-3.png 
Tok dat obráceným směrem.

Celý proces se spustí synchronizačním tlačítkem a posledním čudlíkem v řadě Vyčistit dojde k odstranění informací o provedené synchronizaci. Vyplatí se podívat se detailněji na možnosti nastavení programu. Kromě obligátního nastavení ikony v systémové liště a volby několika málo různých druhů grafického vzhledu se hodí určit rovněž chování programu během jeho používání, aby neotravoval s vyskakujícími bublinami více, než je nezbytně nutné apod.

sshot-4.png 
Synchronizace v plném proudu.

Profilem k lepším výkonům

Allway Sync je možné upravovat i na úrovni profilů práce, kdy pro konkrétní synchronizaci lze vybrat jiný profil a úplně tak změnit její podmínky a chování programu. Užitečnou funkcí je například automatická synchronizace, kde se dá nastavit její spuštění při připojení výměnného zařízení, po předem definovaném časovém úseku, při spuštění aplikace, při detekci změn souborů, během neaktivity počítače atd.

sshot-5.png 
Možnosti automatické synchronizace.

V těchto pracovních profilech lze dále nastavit automatické reakce programu na různé situace, které se během synchronizace mohou vyskytnout – např. při chybách v souboru, přerušení spojení, nenalezení zařízení apod. Aby nedocházelo k přesunu nechtěných dat, naleznete v programu rovněž filtry, které podle zadaných kritérií nechají konkrétní data na pokoji. Za nulový peníz, s množstvím užitečných funkcí a v češtině je Allway Sync navzdory místy nepohodlnému ovládání dobrým pomocníkem.

fsc.jpg

Diskuze (6) Další článek: Více než 20 vylepšení v Gmailu od začátku roku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,