8 tipů na monitor pod stromeček [Vánoce 2014]

Mít kvalitní a dostatečně velký monitor je základ pohodlné práce na počítači. Přinášíme několik tipů, které vás mohou nasměrovat v aktuální nabídce monitorů na trhu.

Při výběru správného monitoru si musíte nejprve rozmyslet, jaké parametry jsou pro vás důležité, prioritou ale bezesporu bude kvalita zobrazení. Ta dost závisí na použité technologii, proto nejprve začneme malou osvětou.

Současné monitory s LCD TFT panely se dělí na několik kategorií, podle toho jak natáčí tekuté krystaly, které stáčí rovinu polarizace podsvícení. Nejvíce vyráběné jsou TN (Twisted Nematic) a IPS (In Plane Switching) panely, rozdíly mezi jednotlivými technologiemi se zabývat nebudeme, podíváme se spíše, jakým způsobem použitá technologie ovlivní vlastnosti LCD obrazovky.

Technologie TN se vyznačuje krátkou odezvou a při dynamických scénách je obraz o něco plynulejší. Rozdíl je v řádu milisekund, což sice není moc dlouhý čas, nicméně hráči počítačových her, pro které je rychlost velice důležitá, jsou i tyto malé rozdíly schopni poznat. Z tohoto důvodu LCD monitory určeny pro hráče mají právě TN panely.

Oproti tomu IPS technologie má věrnější podání barev a široké pozorovací úhly, které jsou jednou z velkých slabin TN panelů. Doba odezvy je u IPS panelů pro většinu populace zcela dostačující i pro sledování filmů a hraní her.

Rozdíl mezi pozorovacími úhly TN a IPS na videu:

Zobrazení dále závisí na vnějším povrchu panelu. V případě lesklých materiálů dochází k rozjasnění barev a jejich zvýraznění. Zejména u tmavých barev je tento rozdíl více znatelný. Nevýhodou jsou ale odrazy okolního světla. Móda lesklých monitorů postupně opadla, ale pro práci v šeru či při sledování filmů je lesklá obrazovka vhodnější. Pokud je ale obrazovka dostečně kvalitní, zobrazení barev není o nic horší ani s matným povrchem.

TS BohemiaOdkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S. Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.

Parametrů ovlivňující kvalitu zobrazení je pochopitelně mnohem víc. Záleží na rozlišení, technologii a rovnoměrnosti podstvícení, dynamickém kontrastu, barevném pokrytí atd. Chcete-li podrobnější osvětu, doporučujeme pročíst si nedávný článek o LCD panelech v noteboocích, které jsou technologicky shodné s panely používanými u stolních monitorů:

Prostě nejlevněji: když záleží jen na ceně

Aktuální ceny: od 2 500 Kč

Kategorie nejlevnějších monitorů je velice obsáhlá a každý z výrobců zde nabízí hned několik modelů. Obecně se dá říci, že se liší pouze vzhledem a doplňkovou výbavou jako je počet portů. Nový monitor s Full HD rozlišením při úhlopřičce 22" dnes seženete už za 2 500 Kč, o něco větší 24" jsou k dostání kolem tří tisíc.

Na trhu je takových monitorů hromada, je to záplava nejlevnějších TN panelů, které jsou často zcela identické, jen obaleny jiným rámečkem s jinou značkou. Plastová noha zpravidla umožní monitor trochu nahnout a stále není u nejlevnějších zastaralých modelů výjimkou, že v nabídce portů chybí HDMI.

ImgW.ashx.jpg
Levné monitory s cenou okolo 3000 Kč nenabídnou nic výjimečného, nenáročnému uživateli ale budou stačit

V této cenové kategorii pro vás nemáme konkrétní tip. Vyberte si podle designu, zkontrolujte si nabídku portů a pokud potřebujete prostě jen nějaký nejlevnější zobrazovač, je poměrně jedno, jaký vyberete. Ono to „bude stačit“ a když připlatíte pár stovek za IPS, nebude to ani úplně marné. Ale dnešní tipy jsou pro ty, kteří do monitoru koukají hodiny každý den a chtějí prostě něco lepšího. Budeme cílit především na nejlepší poměr ceny a výkonu, respektive nabízených vlastností.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,