8 nejčastějších výmluv při zjištění nelegálního softwaru v počítači

Jaké jsou nejčastější výmluvy, když se ve firmě přijde na přítomnost nelegálního softwaru? To zmapovala protipirátská organizace BSA a je z toho docela zábavné čtení. Jedničkou je zbavení se zodpovědnosti – hodit všechno na firemního ajťáka je jednoduché. Hitparáda výmluv je však pestřejší a najdeme v ní osvědčené klasiky od „nerozumím, neznám“ po „zrovna jsem chtěl…“.

Žebříček nejčastějších výmluv při zjištění přítomnosti nelegálního softwaru ve firemním počítači:

1. Za software nezodpovídám.Za legálnost softwaru zodpovídá někdo jiný, zejména správce sítě.
2. O užívání nelegálního softwaru jsem vůbec nevěděl.Často zaznívá ve snaze zbavit se odpovědnosti.
3. Na hlídání softwaru nemám čas.Máme jiné priority související přímo s podnikáním a licence neřeším.
4. Licence jsme zrovna chtěli nakoupit.Protože naše firma příliš rychle roste či došlo k fúzi nebo akvizici a zatím jsme se k narovnání licencí nedostali.
5. Licence jsou příliš drahé, chtěl jsem si je dokoupit, až se firma rozjede.Tento argument nejčastěji zazní u specializovaných firem (architekti, projektanti, grafici či konstruktéři), které používají nákladný specializovaný software.
6. Software jsme pouze testovali a pak jej zapomněli odinstalovat.Typická výmluva patřící mezi nejméně uvěřitelné. Je obvykle doprovázena argumentem, že přece není možné mít software stoprocentně pod kontrolou.
7. Jde o záložní kopie.Častý argument pirátů distribuujících nelegální software, pokud se u nich najdou instalační soubory.
8. To mi nainstaloval kamarád, já tomu vůbec nerozumím.Populární argument domácích pirátů. Uvěřitelné pouze v případě, že se jde o staršího uživatele nebo pokud byl nelegální software nainstalován při nákupu počítače.

Dále BSA upozorňuje na možné praktiky ve firmách. Není prý výjimkou, že se vrcholový management snaží zodpovědnosti za zjištěný nelegální software zbavit. „Nejčastějším obětním beránkem jsou správci výpočetní techniky, ale i řadoví zaměstnanci či dodavatelé informační techniky,“ upozornil Jan Hlaváč z BSA. Stává se také, že jsou řadoví zaměstnanci nepřímo nabádáni k používání nelegálního softwaru, nejčastěji tím, že jsou nuceni instalovat software na více počítačů, než jim povoluje licence. Nicméně BSA dodává, že za chod společnosti, a tedy i za možné nelegální užívání softwaru, v konečném důsledku zodpovídá nejvyšší vedení firmy.

Diskuze (97) Další článek: Interpad: dotykový tablet, který nabídne vysoký výkon i výdrž

Témata článku: , , ,