eBay zvládneme levou zadní

Nakupujete na internetu? A zkusili jste někdy dražit? Na eBayi lze nakupovat za neuvěřitelné ceny. Angličtině rozumíme, PayPal je v ČR dostupný. Hurá do toho.
Kapitoly článku

Ještě v dřevních dobách internetu, koncem léta roku 1995, založil Pierre Omidyar online aukční server eBay, tehdy ještě pod názvem AuctionWeb. Prvním vydraženým předmětem bylo rozbité laserové ukazovátko za neuvěřitelných 14,83 amerických dolarů. AuctionWeb se stal eBayem až o dva roky později. V roce 1998 se služby serveru staly veřejnými, což Omidyara a jeho partnera Jeffa Skolla proměnilo během okamžiku v dolarové miliardáře. Mikroplatební systém PayPal si eBay za 1,5 miliardy dolarů pořídil v roce 2002. Podobně dopadla v roce 2005 i známá VoIP síť Skype (2,6 mld. dolarů). Dnes se jedná o jednu z nejbohatších online společností a největší online aukční síň vůbec.

Kde?

Kdo by nevěděl, že primárním posláním služby eBay je zajišťovat online dražby, jakoby nevěděl, co je internet. K dispozici je uživatelům v mnoha zamích světa. Jen namátkou vzpomeňme našim čtenářům asi nejbližší eBay.com, eBay.co.uk, eBay.caeBay.com.au provozované v angličtině. Německy mluvícím je pak k dispozici eBay.de. Největší je samozřejmě první jmenovaný, na ostatních však můžete při poptávce specifického zboží najít lepší výběr. Všechny servery eBaye jsou propojeny, postačuje tedy jediný uživatelský účet. Podle toho, přes který server do systému vstoupíte, vám bude nastaven jazyk a ceny přepočítávány do měny daného státu.

sshot-2007-06-13-[2].png 
eBay - úvodní stránka

Co?

Vyjmenovávat, co vše lze na eBayi pořídit, by bylo nesmyslné. Mysleme si, že zde seženeme prakticky vše - až na některé výjimky. Těmi jsou virtuální předměty z online her, funkční zbrojní materiál, předměty gamblingu, většina živých zvířat, učitelské edice školních učebnic, znečištěné oblečení včetně použitého spodního prádla, bootlegy (neoficiální nahrávky hudby), materiály propagující nacizmus, drogy a léčiva, alkohol, tabákové výrobky a materiály porušující duševní vlastnictví. Sháníte-li tedy nový hardware, automobil, oblečení či jakoukoli jinou užitečnou tretku, zkuste eBay.

sshot-2007-06-13-[3].png 
Jen část přehledu kategorií zboží

Jak?

Každá aukce má samozřejmě dva účastníky. Nabízející aukci založí, stanoví pravidla a minimální cenu a začíná přihazování. Tedy obvykle spíše nezačíná, ale o tom až později. Po skončení aukce je třeba získané zboží zaplatit. K tomu se využívá nejčastěji mikroplatební systém PayPal, který je s eBayem téměř dokonale integrován. Některé dražby připouští i jiné možnosti platby, například šeky či platební příkazy. PayPal, který funguje na principu strhávání odesílané částky prostřednictvím virtuální transakce platební kartou, je však nejjednodušší.

Za kolik?

Opatrně lze říci, že levně. Vše má ale svá Jenže. Je třeba znát situaci na trhu a vědět, zda je nabízená cena výhodná, zda se zboží nedá levněji sehnat jinde. Největším problémem ale je pro našince obvykle poštovné. Z Evropské unie (eBay.de a eBay.co.uk) vychází výhodněji, strop se obvykle pohybuje kolem deseti eur. Navíc nehrozí, že po příchodu balíku do Republiky na něj vyměří Celní správa clo, které zboží dále prodraží. Z USA je poštovné dražší, na stejné částce, zhruba patnácti dolarech, totiž obvykle začíná a v extrémních případech se blíží za běžné malé balíčky (hardware, oblečení) až ke stovce dolarů. Zboží podléhající clu může (ale nemusí) být procleno.

Při přihazování je tedy třeba kalkulovat s navýšením ceny o poštovné. To nás samozřejmě znevýhodňuje, neboť nelze nasadit cenu, jakou je s řádově nižším poštovným schopen nabídnout uživatel ze země, kde se nachází zboží. Dáme-li si však na toto pozor, nemůžeme prohloupit. Pro ilustraci výše poštovného a kalkulace celkové ceny: Před časem jsem kupoval použitou síťovou kartu pro PCI-64 do jednoho staršího serveru. Její výroba byla výrobcem ukončena necelý rok před aukcí, přičemž cena se pohybovala okolo tří tisíc korun. Aukci se mi podařilo vyhrát příhozem na celkových 1,6 eura, přičemž náklady na poštovné z Německa činily nesrovnatelných 9,90 eur. I přes neuvěřitelnou výši poštovného vyšla karta zhruba osmkrát levněji, než činila její maloobchodní cena při skončení prodeje, a zhruba čtyřikrát levněji, než byla v té době k sehnání v tuzemských bazarech.

sshot-2007-06-13-[4].png 
Typická karta zboží. Všimněte si ceny a poštovného (zde jen do USA).

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,