Vybavte se na prázdniny: test deseti digitálních kompaktů

Vybíráte svůj první digitál? Poohlížíte se po něčem, co by nahradilo postarší foťák? Možná vám pomuže náš test.

Digitál má dnes téměř každý, ale překotný vývoj a zlepšování techniky jistě pohání touhu po novém zápisníku životních situací. První polovina testu z dvojčísla Computer 13-14/07 vám pomůže při nákupu kvalitnějších kompaktů, pro které se rozhoduje většina uživatelů. Na deset digitálních fotoaparátů s hledáčkem EVF z druhé části testu se můžete těšit příští týden.

Někdo by mohl říct, že mu přijde zbytečné digitály vůbec testovat, že jsou prostě všechny tak trochu stejné. Naše zkušenosti a testy zkušených autorů však ukazují, že to není tak úplně pravda. I mezi cenově srovnatelnými produkty se najdou značné rozdíly v rychlosti, ovladatelnosti nebo ergonomii. Investice do kvalitnějšího kompaktu, nebo vybavené „EVFky“ si rozhodně zaslouží hlubší zvážení.

Malý nebo dlouhý?

Plejádu testovaných digitálů jsme rozdělili do dvou logických skupin, které odděluje nejen cenová hranice deseti a patnácti tisíc korun, ale ve většině případů i konstrukce a „délka“ objektivu. Ta samozřejmě určuje dostupný rozsah ohniskových vzdáleností, jež se u běžných kompaktů pohybují od 28 až 38 mm při širokém záběru do 100 až 180 mm u maximálního přiblížení.

Naopak tzv. ultrazoomy jsou charakteristické velkou mírou přiblížení v rozmezí zhruba od 200 do 500 mm. I v našem testu se však najde nějaká ta výjimka, kterou v tomto případě zastupuje Ricoh GX100. Tento digitál by sice tělem i rozsahem objektivu zapadal mezi kompakty, ale ve variantě VF kit s elektronickým hledáčkem se promění na EVF. Pro zařazení do vyšší kategorie mluví i nemalá cena za tento netradiční fotoaparát výtečné kvality.

Věříme, že většina alespoň mírně poučených fotoamatérů ví, co se skrývá za okřídleným slovíčkem zoom. Pro ostatní připomínáme, že zoom není nic jiného než poměr mezi nejkratší a nejdelší ohniskovou vzdáleností. To znamená, že indikuje pouze míru přiblížení mezi záběrem na nejkratší a nejdelší ohnisko. Rozhodně vám nepoví, jak „daleko“ s daným objektivem dohlédnete, protože to určuje ohnisková vzdálenost. Na ni se proto při výběru foťáku zaměřte – měla být co nejnižší pro široké záběry a co největší pro maximální přiblížení foceného objektu.

S klapkami na objektivu

Při pohledu na parametry testovaných přístrojů nás netěší, že se příliš nemění trend úzkých objektivů, které začínají standardně někde kolem 35 mm. To představuje úhel záběru pouhých 54 stupňů (pro výpočet můžete použít kalkulátor). Mnohem raději bychom hlavně u dražších přístrojů viděli objektivy začínající na 28 mm, které pokrývají mnohem přijatelnějších 65° úhel záběru. Velká část fotografií v interiéru nebo při výletech do krajiny totiž vzniká právě na nejširším ohnisku, které lze nahradit pouze pracným a ne vždy použitelným skládáním panoramat.

Ultrazoomy jsou díky obrovskému „zoomu“ často náchylné na různorodé chyby obrazu způsobené složitou optickou soustavou. Ne nadarmo se u kvalitních skel digitálních zrcadlovek jen málokdy setkáte s větším „zoomem“ než 5× – vyšší hodnoty věští značný nárůst počtu optických vad. Z hlediska univerzálnosti by byl nejlepší objektiv s rozsahem 28 až 100 mm, který by sice nebyl pro „ptáčkaře“, nebo amatérské paparazzi, ale pokrýval by 95 % ostatních situací.

Čtěte pozorně

Aktuální test se složením sice nijak výrazně neodlišuje od ostatních, ale rádi bychom vám připomněli, jak jej nejlépe číst. Nejvíce informací z měření se dozvíte z velké tabulky, která obsahuje komplexní hodnocení většiny funkcí a možností aparátu. Hledejte zde právě ty informace, které byly v textovém popisu u produktu vynechány, což se týká hlavně hodnocení kvality snímků. Pokud vás některý z modelů zaujme více, nevynechejte ani elektronickou přílohu časopisu Computer 13/07 a 15/07. Na ní najdete nejen celou řadu dalších pohledů na přístroj, ale i testovací snímky, které jsme kvůli nemalé velikosti umístili jen na DVD.

Při určení procentuálních vah jednotlivých kategorií v tabulce jsme se také nemuseli trefit všem uživatelům do noty. Pokud tedy máte pocit, že některé vlastnosti příliš preferujeme, nebo zanedbáváme, prohlédněte si skóre produktů v jednotlivých kategoriích a nedejte pouze na výsledné hodnocení. Výsledky jsou pochopitelně značně vyrovnané a rozhodují různé detaily, proto vše velmi podrobně studujte. Věříme, že si v testu najdete digitál, který se vám bude líbit a splní vaše požadavky. Neděláme si nárok na úplnost a už vůbec není v naších silách otestovat úplně všechny produkty. Přesto jsme se většinu z nich do testu pokusili zařadit.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,