Populární moucha: informační mišmaš bez programování

Přidáme trochu toho, trochu onoho a hned máme mišmaš. Nebo mashup. Ne, nebojte, to se nejí. To je Popfly.

„To se do takového dortu dá všecko, co je k jídlu nejlepší, všecko, co nejraději jíš, a pak je ten dort nejlepší. Když tam dáš takových nejlepších jídel pět, tak je pětkrát dobrý, když jich tam dáš deset, tak je potom desetkrát dobrý. Ale my si jich tam dáme sto a budeme mít stokrát dobrý dort!“ (Pejsek)

Slovem mashup se na internetu označují webové aplikace, které kombinují informace z různých zdrojů. Občas se pro tento typ aplikace používá také český výraz „míchanice“. Vhodnou kombinací různých informací mohou s minimem námahy vznikat velmi zajímavé a pro uživatele přitažlivé aplikace, aniž by uživatel dopadl jako Zlý pes.

Příkladem klasického mashupu může být mapa a v ní obrázky na místech, kde byly vyfoceny. Mapu vám poskytne Windows Live Virtual Earth, fotografie váš blog na Windows Live Spaces, souřadnice služba geonames.org, ale zkombinovat to dohromady už musíte sami. Bude vám k tomu stačit jen znalost HTML, Javascript, XML, CSS, objektového modelu Virtual Earth, služby geonames.org a programování. A to je ten kámen úrazu.

Ne každý je programátor a ne každý má chuť se šťourat v dokumentaci k několika jazykům a technologiím. S myší to ovšem umí každý. Proto tu máme aplikaci Microsoft Popfly, která nám mashup umožní v podstatě nakreslit. Ukázkový mashup, který si společně vytvoříme, najdete zde.

Popfly

Popfly je webová aplikace, která využívá technologii Silverlight 1.0, a která vám umožňuje vytvářet mashupy pro vaše webové stránky nebo blog, aniž byste museli programovat. Abyste mohli začít používat Popfly, budete potřebovat dvě věci – Live ID a doplněk pro prohlížeč Silverlight 1.0, který je zdarma a je dostupný pro IE, Firefox a Safari.

Live ID slouží k přihlášení do Popfly. Při prvním přihlášení si zvolíte přezdívku, pod kterou budete v Popfly komunitě vystupovat. Kromě toho, že vám Popfly umožní vytvořit si a uložit vlastní aplikaci a sdílet ji s celým světem, tak tu samou aplikaci můžete sdílet v Popfly komunitě a umožnit jí i přístup ke „zdrojovým kódům“.

Zdrojové kódy v pravém slova smyslu v podstatě neexistují. Celý návrh aplikace se dělá ve vizuálním prostředí pomocí tzv. blocks (budeme používat termín kostka), což jsou stavební kameny aplikace. Každá aplikace se skládá ze vzájemně propojených kostek, kdy každá kostka má jednoduchou funkci, parametry, jeden vstup a jeden výstup. Pospojováním kostek pak vznikne celá aplikace.

sshot-2007-11-22-[5].png

U každé kostky se autor snaží zachovat maximální jednoúčelovost, aby uživatel nemusel kostku složitě nastavovat pomocí parametrů. Pokud umíte programovat v jazyce Javascript, můžete si vytvářet vlastní kostky a ty opět sdílet s Popfly komunitou. Tvorba kostek je ale na samostatný článek a nebudu se jí tedy zde věnovat.

Kostky by se daly rozdělit do tří skupin. Na ty, které získávají informace - např. Live Spaces , dále na kostky, které data zobrazují - např. Carousel, a na kostky pomocné - např. Filter, které informace upravují.

Typická aplikace vytvořená pomocí Popfly má alespoň jednu kostku, která umí informace získat a právě jednu kostku, která informace zobrazuje. Počet kostek, které data získávají a upravují, je v podstatě neomezený. Kostka, která informace zobrazuje, může být jen jedna. Ke každé aplikaci navíc můžete připojit kousek HTML kódu, který se k výsledné aplikaci připojí. Jelikož ale jedna praktická ukázka je stokrát lepší než deset stránek textu, připravil jsem pro vás krátký screencast (záznam obrazovky), kde si ve čtrnácti minutách ukážeme Popfly v praxi.

Spustit video na Soapboxu (pro uživatele Windows Internet Exploreru)

Stáhnout video v plném rozlišení 1024 × 768 (WMV, 28 MB)

Pokud bych to měl na závěr v krátkosti shrnout, tak lze jednoduše říci, že Popfly otevírá mnoha uživatelům, kteří neumí programovat nebo jsou omezeni možnostmi svého blogu, úplně nový svět tvorby a vylepšování webových stránek. Je tedy jen otázkou času, kdy Popfly komunita, snad i česká, vytvoří dostatek kostek, které uspokojí i ta nejnáročnější přání.

Omlouváme se, ale kvůli chybě v redakčním systému nelze v tuto chvíli streamovat video v prohlížeči Windows Internet Explorer. Řešením je jeho prohlédnutí na Soapboxu (je nutné jít přes odkaz výše, vyhledávač Soapboxu jej nevidí, je skryté; pokud Soapbox zobrazí výběr jazyka, vyberte a posléze klikněte na náš odkaz ještě jednou), případně jej stáhnout (jednoznačně nejlepší varianta). Na nápravě pracují naši programátoři. Děkujeme za pochopení. Redakce

Diskuze (23) Další článek: Ohlasy ze světa: třicet 250GB pevných disků v testu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,