Linux, Mac OS X a Windows na jednom počítači

Chcete si vyzkoušet Linux nebo nový servisní balíček, ale nechcete přijít o svůj současný operační systém? Vyzkoušejte domácí virtualizaci bez jediného restartu počítače.
Kapitoly článku

Pokud si chcete vyzkoušet třeba Linux, který pro vás byl doposud španělskou vesnicí, máte v současné době na výběr ze tří možností. Buď se vrhnete do občas skutečně dobrodružné instalace, která pro začátečníka nemusí vůbec dopadnout dobře, případně se poohlédnete po „Live“ distribuci či „Portable“ Linuxu na USB klíčence. V případě Live distribuce se celý operační Linux načte do operační paměti a váš disk zůstane ušetřen jakéhokoliv zásahu, u distribucí na USB klíčence se zase vše ukládá na toto externí úložiště. Pak je tu ale ještě čtvrtá možnost – Linux si můžete zkusit spustit na virtuálním počítači.

Vyzkoušejte si Linux bez restartování počítače

Virtualizace celého systému vám vlastně nabídne možnost v rámci jednoho fyzického počítače vytvořit další, tzv. „virtuální stroje“, na kterých můžete v jednom čase provozovat rozličné operační systémy. Výkon dnešních průměrných počítačů (rychlost CPU, velikost operační paměti a disků) je již natolik vysoký, abyste si podobnou virtualizaci mohli přinejmenším vyzkoušet i doma.

Celý virtuální počítač se navenek a pro operační systém tváří jako další běžný počítač, tj. má virtuální procesor, zpravidla generickou grafickou kartu, pevný disk, CD mechaniku, síťovou kartu s vlastní IP adresou a zvukovou kartu. Množství současně běžících virtuální strojů je pak dáno jen fyzickými omezeními počítače – tedy velikostí operační paměti, pevného disku a množstvím volného procesorového času.

Celý virtuální počítač ve skutečnosti tvoří několik konfiguračních souborů s nastavením a soubor s virtuálním diskem, na kterém je nainstalovaný virtualizovaný operační systém – obraz systému (snapshot) – třeba náš Linux z prvního odstavce, jiná verze Windows, servisní balíček, který si chcete vyzkoušet před ostrým nasazením aj.

Tip: Víte, jaký je rozdíl mezi emulací, virtualizací a paravirtualizací? Přečtěte si článek Typy virtualiací na čtenářském blogu Živě.cz

Spouštějte systém přesně tam, kde chcete

Virtualizace se mimo jiné hodí také pro testování multiplatformních aplikací, spouštění starých her a programů pro DOS a stejně tak vyzkoušení nejrůznějších rizikových programů, aniž byste si poškodili stabilní systém – virtualizovaný systém totiž můžete kdykoliv smazat nebo vrátit do některého z bezpečných stavů.

Zajímavou vlastností prakticky všech virtualizačních nástrojů je možnost ukládat stavy virtualizovaného systému do snapshotů, tedy obrazů. Celý proces vlastně funguje podobně jako při přechodu počítače do režimu spánku, během kterého se obsah operační paměti uloží na disk, a při novém spuštění se opět dostanete na stejné místo. U virtualizace si tak můžete uložit obraz systému třeba v okamžiku instalace, spuštění nějakého programu aj. a kdykoliv se do tohoto stavu vrátit.

V čem tedy virtualizovat? Postupně vám představíme základní popis a vlastnosti nejrozšířenějších produktů pro běžný domácí počítač, které jsou určeny pro platformu Intel x86 a operační systémy Windows, Linux, Solaris anebo Mac OS X.

VMware Workstation – prostě nejlepší

Asi nejznámějším „virtualizátorem“ je komerční VMware, který je v tomto oboru již stálicí a zvládá virtualizaci jak na operačním systému Windows, tak je možné jej nainstalovat i na Linuxu. V současné době je k dispozici ve své šesté verzi, kterou můžete vyzkoušet ve formě třicetidenního dema. Před pár měsíci byla uvolněna rovněž první veřejná betaverze VMware Workstation 6.5, která obsahuje celou řadu vylepšení.

vmware_windows.png vmware_ubuntu.png
Windows XP a Linux Ubuntu Hardy Heron ve virtuální stroji VMware pro Windows

VMware má vynikající podporu pro většinu dnes používaných operačních systémů a bez větších problémů si v něm můžete nainstalovat všechny možné verze Windows, různé odnože Linuxu a systémy založené na FreeBSD, Netware nebo Solarisu. Umí využit potenciál jak vícejádrových procesorů – jednotlivá jádra lze přidělit různým virtuálním strojům – tak i 64bitových procesorů. VMware rovněž podporuje 3D akceleraci VMGL a experimentálně i DirectX 8.

Doporučujeme: Chcete se o VMware dozvědět více? Přečtěte si recenzi knihy VMware: Provozujeme více operačních systémů.

VMware Player – přehrajte si operační systém

VMware Player je určitým ořezaným produktem VMware Workstation, který slouží pouze ke spouštění obrazů operačních systémů vytvořených ve VMware Workstation. Výhodou tohoto programu je skutečnost, že je k dispozici zdarma a že si pro řadu volně dostupných operačních systémů můžete přímo z internetu stáhnout hotový obraz –snapshot.

VMware Fusion – Windows na MAc OS X

Fusion je speciální komerční verze VMware určená pro Macintosh počítače s procesory Intel. Umožňuje společný běh sytému Mac OS X a hostitelských (virtualizovaných) operačních systémů jako je Windows, Linux Netware nebo Solaris.

Fusion je k dispozici ve verzi 1.1.2, kterou si můžete vyzkoušet ve třicetidenním demu. Následně je možno zakoupit plnou verzi za osmdesát dolarů. Pro zvídavé uživatele je k dispozici také testovací verze 2.0 beta. Fusion podporuje jak 32bitové tak 64bitové x86 operační systémy na bázi Windows, Linux, Netware nebo Solaris. Fusion má rovněž integrovanou experimentální 3D podporu na úrovni DirectX 9.

vmware_mac.png vmware_ubuntu.png
Windows XP a Edgy Eft ve virtuálním stroji VMware Fusion pro Mac OS X

Ačkoliv je pro mnohé VMware synonymem virtualizace, nesmíme zapomenout ještě na Parallels s obodbnou produktovou politikou.

Parallels Workstation – chudší příbuzný

Parallels Workstation je rovněž komerčním produktem pro operační systémy Windows a Linux, na kterých můžete virtualizovat jak Windows, Linux tak i například Solaris. V současnosti je k dispozici ve verzi 2.2 za padesát amerických dolarů.

Určitým neduhem Parallels Workstation je podpora pomalejšího USB 1.1 a možnost běhu pouze 32bitových operačních systémů. Parallels dále nepodporuje virtualizaci většího množství procesorů a vícejádrové procesory. Při provozování virtuální síťové karty se nedočkal podpory ani NAT režim.

parallels_ubuntu.png
Ubuntu Edgy Eft ve virtuálním stroji Parallels Workstation

Parallels Desktop – paralelní hrátky pro Mac OS X 

Stejně jako VMware Fusion je i Parallels Desktop zaměřen na Macintosh počítače s procesory Intel, na kterých umožňuje běh systému Mac OS X s hostitelskými operačními systémy Windows nebo Linux. Desktop trpí stejnými neduhy jako Workstation verze a na rozdíl od Fusionu si poradí s emulací DirectX pouze ve verzi 8.

parallels_winodws_ubuntu.png
Windows XP a Mandriva Linux ve virtuálním stroji Parallels Desktop

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,