Google Calendar: Neuteče vám žádné výročí

Webový kalendář od Googlu nabízí luxusní sdílení, synchronizaci s Outlookem a bezplatný SMS připomínač.
Kapitoly článku

V dubnu před dvěma lety spustil Google webový kalendář Google Calendar. Ten využívá podobné filozofie jako Gmail. Je tedy založen na masivní implementaci interaktivního AJAXu a integraci s dalšími službami; zejména s Gmailem, Sites a gadgety pro startovací stránku iGoogle a desktopový vyhledávač Google Desktop. Vzhledem k tomu, že veškerá data jsou v databázích na internetu, máte ke svému kalendáři přistup odkudkoliv včetně mobilního internetu.

calendar1.png calendar2.png
Webové rozhraní kalendáře a ten stejný v podobě gadgetu na běžné webové stránce

Google Calendar není pouze kalendář, ale komplexní správce. Pokud si jej bezplatně zaregistrujete, můžete totiž spravovat libovolné množství kalendářů, které se v denním, týdenním a měsíčním pohledu rozliší různou barvou událostí. Ty si můžete sami vytvořit a ručně editovat, Google ale umí také import z oblíbeného formátu iCalendar (ICS) a z Microsoft Outlooku ve formátu CSV. Nově přibyla také přímá synchronizace s Outlookem, ta však má stále určité mezery a zatím synchronizuje pouze výchozí Google kalendář.

calendar7.pngcalendar8.pngcalendar8.png
Seznam barevně rozlišených kalendářů, nabídka s možnostmi nastavení a vložení nového kalendáře

Samotný Google nabízí interface, jak spravovat kalendáře externími programy. Kalendář od Googlu je tedy k dispozici i v Mozilla Sunbird/Lightning, Calgoo Calendar a v mnoha dalších programem včetně nástrojů pro synchronizaci kalendářů na „hloupých“ mobilních telefonech (MyPhoneExplorer pro Sony Ericsson).

„Večeře s Pájou 18:00-20:00 Fri 25/4“

V Google kalendářích můžete vytvářet události. Slouží k tomu hned několik metod. Tahem myši můžete označit určitý časový úsek a v bublinovém dialogu doplnit jen základní popis události, tedy o co se jedná a do jakého kalendáře se má událost uložit. K dispozici máte ale samozřejmě také klasický plnohodnotný dialog pod odkazem „Create Event“. V něm můžete nastavit téměř cokoliv, od opakování události každý den, týden, měsíc i rok, až po připomenutí pomocí krátké SMS zprávy.

Pokud provedete autorizaci svého mobilního čísla, Google Calendar vám bude posílat v určený čas na mobil připomenutí ve formě krátké textové zprávy. Tuto službu nabízí Google zdarma a využít ji můžete u všech mobilních operátorů v České republice.

calendar3.png  calendar4.png
Přidání události pomocí jednoduchého bublinového dialogu a kompletní možnosti nastavení

Třetí možností ručního přidání události do kalendáře je „Quick Add“. V tomto případě stačí zadat událost ve formě krátké anglické zprávy a Google se pokusí rozpoznat její obsah. Nadpis této kapitoly by tedy Google Calendar převedl na událost, která se uskuteční v pátek 25. dubna ve večerních hodinách.

calendar6.png
Qucik Add přidá událost podle jediného výrazu

Posledním způsobem, nebereme-li v úvahu synchronizaci, jak vložit událost do kalendáře, jsou nejrůznější externí služby. Nově dokáže rozpoznat událost i Gmail. Pokud by tedy e-mail obsahoval podobné informace, které jsou potřebné pro „Quick Add“, v Gmailu se u zprávy zobrazí odkaz pro vložení události do kalendáře. Sémantický rozbor je však poměrně složitý, neočekávejte tedy, že Google rozpozná češtinu, alespoň zatím.

Google kalendář v týmu i na veřejnosti

Calendar není ani zdaleka určený pouze pro jednoho člověka, hravě jej můžete používat i v týmu. Samotné události i celé kalendáře totiž můžete sdílet. A to buď veřejně, pak k nim má přístup naprosto každý, nebo soukromě, pak jsou dostupné jen vybraným uživatelům s Google účtem. Každému samozřejmě můžete upravit práva, jedni tedy pak mohou kalendář pouze číst, zatímco druzí nad ním mají téměř plnou kontrolu, mohou události vytvářet i mazat. Google Calendar používá v týmu i naše redakce pro snadné a přehledné plánování vydávání článků, ke kterému má každý redaktor přístup z práce i z domova.

calendar9.png calendar9.png
Pracujete-li se sdíleným kalendářem, můžete ke každé události přidat i krátký komentář
Každý kalendář můžete veřejně publikovat nebo sdílet s vybranými Google uživateli s nastavenými právy

Kalendář můžete exportovat ve formátu XML, ICS a HTML. V posledním případě se vygeneruje ořezaná interaktivní verze pouze pro čtení. Stejně tak můžete do svého správce pomocí podobné adresy vložit libovolné množství kalendářů, které autoři označili jako veřejné. Najdete tu nejen české státní svátky, ale také české i slovenské jmeniny. Díky podpoře formátu iCalendar, který je dnes už prakticky kalendářovým standardem, zobrazíte v Google Calendar prakticky cokoliv.

calendar9.png
Katalog veřejných kalendářů

Google Calendar se velmi dobře hodí do skupinové práce. Je součástí kolaboračního wiki Google Sites a pokud si třeba pro rodinu nebo pro webový projekt pořídíte Google Apps s vlastní doménou. Můžete snadno sdílet kalendář mezi všemi členy na doméně. O Google Apps, co nabízí a jak jej nastavit na vlastní doméně, si budete moci přečíst v našem středečním článku.

Webové stránky správce kalendářů Google Calendar

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,