» Poradna » Ostatní

Chybný oddíl na hdd

Ahoj ,
mám takový menší problémek... Z ničeho nic mi přestal fungovat jeden oddíl na harddisku... Moc by mě to ani netížilo, jenomže jsem tam měl všechny (za poslední dva roky) zdrojové soubory k mým grafickým pracím, webové stránky, a hlavně fotky...

Používám MS Windows Vista, kde když chci otevřít onen chybný oddíl, vyskočí na mě hláška: "D:\ není dostupný. Soubor nebo adresář je porušen a není čitelný.". Zkusil jsem kliknout pravým myšítkem na Počítač -> Spravovat -> Správa disků, kde mi to oddíl D:\ najde s tím, že je u něho systém souborů RAW, což mi nic neříká...

Dále jsem to zkoušel v linuxu (konkrétně Ubuntu), kde mi to oddíl D:\ ani nezobrazilo...

Nevíte, čím by to mohlo být, respektive jak to opravit, pokud to vůbec půjde? Předem děkuji za reakce

Odpovědi na otázku

Informace o systému souborů jsou nahrány na dvou místech:

- partition table (MBR nebo LDM u dynamických disků)
- boot sector svazku

Pokud ani jedno místo neobsahuje informaci o systému souborů, přečteš si: "Typ systému souborů je RAW. CHKDSK není dostupný pro RAW disky."

Na tom není nic špatného (nemusí být). Když si ve Správci disků vytvoříš svazek a nenaformátuješ ho (mohl bys mu dokonce přiřadit písmenko), je to správně.

Když je informace jen na jednom místě, nebo na obou, ale protichůdná (např. partition table NTFS a boot sector FAT 16), je to u dříve naformátovaných a používaných disků problém.

Sice relativně malý, pokud je ostatní nedotčeno, ale přece.

Stává se to většinou při náhlých restartech, způsobených třeba výpadkem proudu, nebo chybách typu STOP.

Myslím, že kluci budou znát řadu Recovery utilit, které se dají použít.

Testdisk - run - analyze - search deeper search - yes na dotaz hledat particie pod Vistou
Pamatovat si co v ktere fazi k disku hlasí Najít si manual abys věděl kdy na dotaz obnovit a hlavně kam a jak potvrdit yes.
Jo a na dotaz jaky hledaš system souborů proboha nedávat RAW ! Musíš hledat původní tedy NTFS.Koneckonců najdeš to v manualu - hodně zdaru,byli i tací co testdisk pochopili a uspěli.Většina padne na nepřívětivem vzhledu a filozofii programu - plus to že bez několika hodin ,dní kdy si o něm počteš je pokus o řešení některých problemů i když sou trivialní výstřel do tmy .Ale nastroj je to perfektní.

Oprava - yes - na dotaz hledat particie vytvorene pod Vistou.Nikoliv particie pod Vistou

Někdy někdy ale malokdy stačí změna filesystemu - najdeš v manualu.Ale pozor nejdřív si najdi případovou studii - porovnej s tím co se dělo u tebe.Každopadně jestli data stojí za to postupuj stylem image disku jak je - testdisk ma utilitu v sobě k tomu - image samo na jiný fyz. disk a pote pracovat .

Ahoj ,
prvně bych Vám všem chtěl poděkovat za odpovědi.

Program testdisk jsem se snažil nastudovat, ale moc jsem z toho nepochopil... To, co jsi mi napsal jsem zhruba udělal, ale co mám dělat potom, když udělám Deeper search? Mám dát enter, a tam dát Write? A mohl bych tě ještě poprosit, jestli bys mi to zkontroloval, jestli to dělám správně? Abych si to ještě nakonec nezkazil :(... Tady jsem udělal postup, jakým jsem to dělal: http://testdisk.visecta.com/... . Předem mnohokrát děkuji za odpověď

Takže v prve řadě musíš pochopit strukturu - to co jsi zvyklý z win je další paskvil MS kterým chtěl pomoct v orientaci těm co jim particie nic neříkaj - bohužel v případě čehokoliv sofistikovanýho kdo zná jen toto je v koncích.Takže žadné c,d atd ale skutečnou strukturu.Jinak bys věděl že testdisk ti to hodil na stříbrném podnose.Dam ti volbu ktera je nedestruktivní - P - list files - otevře se ti struktura disku se souborama a ty můžeš kopírovat do bezpečí.Je fakt že můžeš prostě particii ale pokud nechápeš co je write tak si pošli pomocí p soubory do bezpečí ty kterýs ztratil.Jo a mimochodem šipkama se budeš posunovat kam s něma - no a zase narazíš na dev /hda atd.Takže si ujasni kde co máš
A manual - http://www.users.bigpond.net.au/hermanzone/p21.html... i když 6.5 tak stačí.
http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php... tady pochopíš co je co *,P,L atd sjed kousek dolů a snad pochopíš i princip.
http://www.cgsecurity.org/wiki/Data_Recovery_Examples... examples - neboli par příkladů
K tomu cos napsal - podle obrazků jsi se rozjel spravně,jenže prosímtě fakt si nejdřív přečti jak to funguje - to není klikadlo next next bez rozmyslu.Proto bud pochopiš princip sám a budeš vědět co s tím nebo se na to vykvákni.Problem vůbec neleží v tom že by neobnovil - ale realně ti hrozí že to odpraskneš a sice budeš mít data zpět leč na místě kde z nich mít radost nebudeš protože obnovíš particii X nikoliv na x ale na y kde už maš řekněme system.A proto si prosím všimni * - primary bootable! P - primary už zapaluje?Jestli mne ještě pamět neplete tak data lovíš z primary - tak pro začatek začni s příkazem P - list files at se ujistíš že jsi tam kde jsi chtěl být
Jenom maličkost - 3krat create log files a log nikde

Zapomněl jsem write partition structure to disk znamená - tam kde stojíš šipkou - takže pokud stojím na filesystem NTFS - primary - disk ten a ten který testdisk našel tak pokud to odpraskneš tak se stane to na čem šipkou stals na tom místě.
Neboli pokud mame lost particie a disc je třeba ve win jakože nealokovaný atd a testdisk nam ukaže 2logické,jednu primary bootable tak každým write a entrem je tam vytvoříme - přesněji obnovíme.Samozřejmě pote máme další možnosti ale s těma tě nemíním mást - bud nastuduješ a budeš vědět přesně kde stojíš a co chceš nebo z toho co jsem napsal moc moudrý nebudeš.Je to fakt jednoduchý - stačí vědět co hledám,jaký ma mít FS,jaký flag.Pokud něco nesedí když to najde - přepnout se v jeho rozhraní a změnit to.Tam jde jít až po kraviny typu geometrie disku atd.

Ahoj ,
když jsem kliknul na P: list files, tak mi to vyhodilo tuto hlášku: http://testdisk.visecta.com/hlaska.jpg... , u obou particionů (což mi přišlo celkem podivné)... Na ten manuál jsem se koukal, jejich oficiální stránku jakštakš, jak mi umožňuje moje angličtina prostudoval... A na tom svethardware.cz jsem pochopil, že když udělám něco blbě, tak si to můžu zkazit ještě víc... :(

Takže bych byl radši pro skopírování těch souborů na jiný disk, jenomže se tam nemůžu dostat :(, mohl bych tě tedy ještě poprosit, jestli bys mi napsal, proč mi to píše tu hlášku?

Ach jo - jestli nechapeš tu hlašku di od toho.Nehledě na to že jsi na špatném místě Pokud daváš deeper search - máš ho tam jakoby dvakrát - no a přímo v postupu máš jak se řeší tato hláška. Postupovat podle toho napřiklad pokud hlasi RAW což tobě hlasil - že jo.Nicmeně moje rada - pust naký klikadlo - třeba getdataback sice to bude trvat 20 hodin a udělá to samý ale pokud to pošleš kde máš nic nepohnojíš.
Když sem na začatku řekl není to klikladlo - znamena to že musíš mu říct co chceš a jak to chceš udělat - žadná nápověda jestli je to špatně co hodláš dělat nebo dobře a jestli jsi kde máš být - to by u tebe někdo musel sedět nebo komentovat celý video - ty pošleš screen ale že k němu nějak došels evidentně nevadí.Žadný posunování za ruku pokud uvízneš ve slepý uličce - prostě předpokladají se nějaký znalosti nebo ochota to nastudovat - jinak viz můj první příspěvek - pokud chybí oboje - nepoužívat.To že můžeš leccos pohnojit na to sem tě myslím upozornil - ale asis nečekal že těch voleb a možností se rojí trochu víc.

Dvakrat ti to mohlo vyhodit jedině v případě viz co píší výše - musí se ukazovat ten samý dvakrát
Z toho je jasný že struktura je pro tebe španělská vesnice,popřípadě žes nedal search under windows vista.Oboje znamená raděj použít něco co sice umí mín toho ale je to jednodušší.

eee zas oprava hledat vytvořené pod - nikoliv hledat pod vista

Ahoj ,
chtěl bych ti mnohokrát poděkovat za všechny odpovědi. Testdisk je určitě velmi účinný nástroj, ale není pro mě určený , zkusím použít ten getdataback - potom napíšu, jak jsem dopadl

Tak, getdataback mi dal všechny soubory, do posledního bitu zpátky, trvalo to bezmála tři hodinky , děkuji Vám mnohokrát

já bych se (před dalšími pokusy o spravení oddílu) z něho nejprve snažil zachránit data
osvědčeným nástrojem GetDataBack (prohledá oddíl a nalezené soubory kopíruje na jiný
disk či oddíl)

Hledej na internetu hiren's bootcd - verzi alespoň 9.7 - stáhni si a vypal iso na CD
a potom lze ten program GetDataBack spustit přímo z Windows jednoduše rovnou z CD
CD:\wintools\GetDataBackFAT.bat

A teprve až budeš mít data na jiném oddílu (zkontroluj jejich čitelnost !), zkus zachránit
ten špatný oddíl...
Tím programem GetDataBack nemůžeš nic zkazit, pokud dáš nalezená data ukládat na
jiný disk (nebo oddíl), zatímco pokusy o záchranu nečitelného oddílu můžeš přijít o všechno
definitivně !

Nápad dobrý propracovaný, leč nedotažený. Pokud už bude mít data jinde, nekoukám vlevo vpravo (pokud drive nepotřebuju na testy či k "naučení se") a okamžitě ho přerozdělím (případné chyby v "geometrii" se tím vytratí) a šup data zpět a hotovo.

Pokusy o zachranu pomoci testdisku probihaji i tak že dělá klidně totež co getdataback - stačí pustit druhou volbu.Proto se o něm zmíním vždy jen okrajově - pro něj platí - čtěte ten zkur.ený manual Takže testdiskem může všechno zkazit - jako se vším co špatně použiješ.Ale hledání dat - není problem.Oprava particii,filesystemu,MFT a další a další a další věci není problem - problem bývá v lidech.Getdataback je dobrej ovšem na první diagnozu - jednoznačně testdisk - věci co lidi řeší pomocí getdataback hodiny - obnova souborů jde s testdiskem udělat za 20vteřin.Problem je v tom co jsem psal výš - proto nikdy nebude tak oblíbený.

mě pomohl supr program GetDataBack for NTFS, získal jsem zpět všechna data. tady program stáhnete http://www.ulozto.cz/2288752/getdataback.for-f... ...