Bezdrátová spojení sítí - co si vybrat?

Náš čtenář Vít Ožana sháněl pro účely své firmy vhodné bezdrátové pojítko a vytvořil si poměrně ucelený přehled trhu. Zde najdete jeho zkušenosti.
Na letošním Invexu jsem jel, kromě instalace našeho firemního HW a SW, hledat řešení problémů, které mne ve firmě tíží. Jeden z problémů souvisí s umístěním některých pracovníků v kancelářích v budově naproti přes cestu. Aby měli i oni přístup na Internet, museli jsme mít dva modemy a platit dva přístupy. Poplatky za telefonní připojení pak narostly do výše 14 – 18 tisíc Kč měsíčně. Proto jsem hledal možnosti bezdrátového spojení na vzdálenost cca 90 m, prakticky přímý výhled a přenosová rychlost minimálně 1Mb/s. Na Webu jsem nalezl pro naše podmínky jen příliš drahá řešení. Např. SkyWalker, LaserLINK, ARLAN, BreezeNET a další. Hledal jsem řešení co nejlevnější, avšak dostatečné pro naše podmínky. Vyhovující zařízení jsem nakonec našel právě až na Invexu, na stánku firmy ASM. Jmenuje se WaveCell.

WaveCell
WaveCell Ethernet adapter je miniaturní zařízení, které pracuje v bezplatném pásmu 2,4 GHz s modulací Direct Sequence Spread Spectrum QPSK, s dosahem 150 m ve volném prostoru (50 m uvnitř budov), rozhraní je Ethernet 10Base-T (RJ-45), přenosová rychlost 2Mb/s. Z důvodu omezení nadbytečného provozu je doporučeno zapojit jej na obou koncích k přepínači. Toto zařízení je skutečná cenová bomba (můžete porovnat s níže uvedenými konkurenty), Ethernet adaptér vybavený vlastní anténkou stojí 18 810 Kč. S jeho pomocí si můžete vybudovat bezdrátovou síť až 6 stanic typu peer to peer, pro více stanic musíte použít Access Point (cena 28 560,-) a vytvořit síť klient-server. Pro propojení dvou počítačových sítí použijete WaveCell Wireless Bridge. K tomuto LAN mostu se připojují externí antény, které prodlouží dosah na 10 km, se zesilovačem až na 25 km. Navíc má až 3 VF kanály, celková přenosová rychlost je tedy 6Mb/s . Bridge stojí 48 230 Kč, nejlevnější anténa 7 400 Kč. Výrobcem je firma AAEON Technology Inc. Připravuje se možnost připojení externí antény i k Ethernet adapteru. Výhody jsou jasné, anténu umístíte na stožár, a krabičku do temperované místnosti.

Bližší informace http://www.welead.com.tw/Products/wireless .O velkém zájmu svědčí i informace českého dodavatele, že po Invexu hned prodali 20 párů jednoduchých adaptérů.

SkyWalker
Komplexní komunikační zařízení, které umožňuje propojit různé zdroje dat vysokou přenosovou rychlostí na vzdálenost až 30 km. Přenosová část je realizována mikrovlnným pojítkem bod - bod, které pracuje v pásmu 10 GHz. Způsob šíření elektromagnetických vln na tomto kmitočtu vyžaduje přímou viditelnost spojovaných bodů. Typ E je určen k propojení vzdálených počítačových sítí LAN (LAN-to-LAN) nebo sítě LAN se samostatnými počítači (PC-to-LAN). Písmeno E v názvu označuje navazující médium - Ethernet. V topologii sítě realizuje inteligentní bridge. Cena překračuje 100 000 Kč. Dodavatel Miracle, http://www.miracle.cz

FIRLAN
Bezdrátový systém využívající infračervené záření k přenosu dat v sítích typu Ethernet. Přenos je uskutečňován úzkým modulovaným paprskem. Chová se jako Ethernet Repeater s rychlostí 10Mb/s. Dosah dle provedení 30, 110, 230 a 380 m. Cena začíná na cca 75 000,- . Výrobce A.T.Schindler Communication – Canada. Dodavatel GESTO computers s.r.o.

LYNX
Digitální mikrovlnné pojítko pracuje v pásmu 2,4 Ghz s přenosovou rychlostí 2048 Mb/s na vzdálenost až 50 km. Cena začíná na 377 000,-. Výrobcem je Western Multiplex Corporation, USA. Dodavatel GESTO computers s.r.o.

ARLAN
Zařízení pro rádiovou datovou komunikaci v síti na bázi Ethernetu. Rádiový přenos s modulací DS SST v pásmu 2,4 GHz, přenosová rychlost 2(4Mb)/s, dosah až 30 km. Cena za jedno koncové zařízení od 42 000,-. Vyrábí AIRONET Wireless Communication, Inc. – Kanada. Dodavatel GESTO computers s.r.o

BreezeNET
Systém pro bezdrátové sítě v pásmu 2,4 GHz, celuární koncepce, přenosová rychlost 1, 2 nebo 3Mb/s, dosah 1000m, cena koncového zařízení 3000$ základová stanice 6000$, Výrobce BreezeCOM www.breezecom.com

LED-LINK
Infračervený přenos výkonnými LED diodami resp. Lasery u zařízení s názvem Laser-LINK. Přenos. rychlost 2 (až 43) Mb/s, dosah 100 (300) m, cena přesahuje 100 000 Kč.

Zdroj http://www.cbl.cz

Povolení netřeba
Pro pásmo 2,4 GHz platí generální povolení č. 01/1994 vydané Českým telekomunikačním úřadem ke zřizování a provozování vysílacích rádiových stanic pro širokopásmový přenos dat na principu rozprostřeného spektra (Spread Spectrum Transmission). Zařízení nepodléhají žádným poplatkům ani evidenci u povolujícího orgánu. Provozní kmitočtové pásmo je 2 400 – 2 483,5 Mhz.

Praktické zkušenosti
Zařízení nám bylo ochotně zapůjčeno na vyzkoušení pro naše podmínky (faktura s delší splatností, s možností vrácení). Nejdříve je třeba nastavit jeden z adaptérů jako server, ostatní jsou jen stanice. Jediný problém, na který jsem narazil, se objevil při výpadku proudu. Adaptér nastavený jako master (server) musí být zapnut dříve než druhý adaptér (stanice). Proto bylo nutno znovu absolvovat postupné spouštění. Všechny adaptéry vypnout, zapnout master a pak všechny ostatní. Pro krátkodobé výpadky proudu (do 20 minut) to lze řešit připojením napájení adaptérů k UPS.

Vít Ožana, webmaster@atlascon.cz

Diskuze (3) Další článek: Jaké operační systémy a prohlížeče používají čtenáři Živě?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,