Amerika má o doménu víc

Včera vešla v platnost změna užívání americké národní domény nejvyšší úrovně. Nyní mají Američané možnost zaregistrovat si doménu v .us podle podobných pravidel, jak to je zvykem u nás.

Původní pravidla pro registraci domén v ccTLD .us (Country-Code Top Level Domain  – národní doména nejvyšší úrovně) dávala vzniknout složitým řetězcům ve stylu www.miramar.sdccd.cc.ca.us. V důsledku toho Američané volili raději pro své internetové servery generické domény (com, net, org, edu). Domén .com je v současnosti registrováno 23 105 903 a tak i vymýšlení nových domén je na hranici možností. Proto vznikly nedávno nové generické domény a z podobných pramenů vyvěrá i současná změna pravidel pro dot.us. (NeuStar Corp.)

Doména .us patřila od počátků ke vzorům strukturovaných domén. Jejího příkladu následovaly některé země a brzy se podobného systému dočkáme i u domén typu gov.cz. Pokud znáte pravidla, kterými se pojmenovávání řídí, pak pro vás může být už samo doménové jméno dostatečnou informací například o typu instituce, jejím zřizovateli a sídle. Na druhé straně ale domény vznikly protože se slovní názvy lépe pamatují nežli číselné IP adresy – ovšem adresy jako pan.ci.seattle.wa.us rozhodně nepovažuji za velkou výhru.

Systém který nyní umožňuje registrovat i doménová jména druhé úrovně, a to na základě libovůle (fantazii omezuje jen úlitba známkovému právu), umožní nahradit dlouhé a složité adresy jednoduššími a snadno zapamatovatelnými doménami typu www.doména.us. Ztratí se tím systematičnost a nastane boj o volné domény (například měst jménem Springfield je v USA hned několik – které z nich má dostat přednost?). Vedle rozšíření a osvěžení doménového prostoru je právě boj o “obsazení volného území” druhou velkou motivací pro uvolnění pravidel registrace. Mnoho firem si nenechá ujít příležitost zaregistrovat si americkou doménu a ochotně za ni zaplatí pár dolarů ročně – bez toho firmy působící mezinárodně registrují domény kdekoli je to možné, aby náhodou jejich jméno někdo nezneužil.

Co se ale stane s doménami ze starého systému? Znamená to, že to byl systém špatný? Jistě nikoli. Oproti systému “kdo dřív přijde, ten dřív mele” mají systematizovaná doménová jména tu výhodu, že řeší duplicity – každý tak má jistotu, že tu jeho doménu mu nikdo nevyfoukne před nosem (každý Springfield může dostat vlastní systematizovanou doménu). Druhou výhodou je možnost logicky odvodit znění domény, i když si nejste jisti, jak přesně zní. Proto budou oba systémy dále žít vedle sebe a ke spoustě serverů povedou dvě cesty – jedna přes snadno zapamatovatelnou doménu druhé úrovně a další přes systematizovaný řetězec odvoditelný na základě analogie.

Není pochyb, že se domény druhé úrovně rozšíří a systematizované domény zůstanou v jejich stínu. V každém případě je dobře, že tu budou fungovat oba způsoby dosažení informací. Už aby něco podobného začalo i u nás. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pak nebudete muset hledat pod doménou compet.cz, ale prostě logicky sáhnete po uohs.gov.cz.

Váš názor Další článek: Psion netBook má nový operační systém

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,