Kopírování a právo II. - kopírování přes Internet

Článek hledá odpovědi na některé otázky související s dalším šířením autorských děl zpřístupněných prostřednictvím Internetu, respektive jejich kopií. Některé složitější (otázka volných děl, citací apod.) otázky však zůstaly ponechány stranou.
V minulém článku jsme se zabývali zejména právními aspekty vytváření kopií autorských děl, a to zejména na nosičích CD/DVD. V článku bylo řečeno, že vyjma počítačových programů a elektronických databází lze zcela legálně pro osobní potřebu kopírovat CD/DVD záznamy, jejichž obsahem je zejména audio (např. MP3 soubory apod.), video či text. S touto možností však jde v ruku v ruce jiná otázka – otázka legálnosti pořízení samotného „originálu“ tohoto autorského díla. Asi nejběžnějším způsobem, jak si toto dílo pořídit, je jeho stáhnutí z Internetu (o legálnosti takové kopie jsme zde psali minule). S tím však souvisí otázka legálnosti zpřístupnění tohoto díla prostřednictvím Internetu.

Zatímco v případě tzv. „práva“ na kopii zákon vychází z předpokladu, že by bylo nesmyslné kriminalizovat běžného uživatele za to, že si sám pro sebe – přesněji řečeno pro svou osobní potřebu – kopii pořídí, v případě sdělování díla veřejnosti (např. prostřednictvím Internetu) však postupuje zcela jinak.

Zpřístupnění autorského díla prostřednictvím Internetu

Zákon č. 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen autorský zákon) vymezuje pojem „sdělování veřejnosti“ v § 18. Podle tohoto ustanovení se za sdělování díla veřejnosti považuje:
  • zpřístupňování díla v nehmotné podobě, živě nebo ze záznamu, po drátě nebo bezdrátově (§ 18 odst. 1)
  • zpřístupňování díla způsobem, že kdokoli může mít k němu přístup na místě a v čase podle své vlastní volby zejména počítačovou nebo obdobnou sítí (§ 18 odst. 2)
Jak vyplývá z uvedené definice, je zřejmé, že zpřístupnění díla prostřednictvím Internetu je nutno považovat za sdělování díla veřejnosti. Vzhledem k povaze tohoto zpřístupnění pak ve většině případů půjde rovněž o rozmnožování díla, za které autorský zákon v § 13 a násl. považuje:
  • zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě, za účelem zpřístupňování díla prostřednictvím těchto rozmnoženin (§ 13 odst. 1).

    Jak tedy vyplývá z výše uvedeného, v případě zpřístupnění díla prostřednictvím Internetu je nutno hodnotit především z pohledu právě těchto dvou způsobů užití díla:

  • sdělování díla veřejnosti (§ 18 a násl. autorského zákona)
  • rozmnožování díla (§ 13 a násl. autorského zákona).
Jedním ze základních práv autora je právo rozhodnout o zveřejnění svého díla (§ 11 odst.1). Autor má samozřejmě také právo své dílo užít, případně udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva (§ 12 odst. 1). Vzhledem k tomu, že dle § 12 odst. 4 autorského zákona se za právo dílo užít považuje též právo na rozmnožování díla a právo na sdělování díla veřejnosti, je tedy k samotnému zpřístupnění díla prostřednictvím Internetu třeba souhlasu autora. V tomto ohledu je zapotřebí, aby souhlas výslovně zmiňoval nejen právo dílo sdělovat veřejnosti, ale také dílo rozmnožovat.

Takže autorská díla je mimo jiné zakázáno bez svolení autora dále sdělovat veřejnosti či rozmnožovat. V tomto ohledu lze jistě s úspěchem tvrdit, že řada www stránek porušuje něčí autorská práva. Neoprávněným zásahem do práva autorského je i odstranění nebo změna jakékoli elektronické informace o identifikaci práv k dílu, rozšiřování rozmnoženiny díla včetně jejich dovozu, jakož i sdělování díla veřejnosti, u nichž byly elektronické informace o identifikaci práv k dílu odstraněny nebo pozměněny.

JUDr. Ján Matejka je vědeckým pracovníkem Ústavu státu a práva AV ČR a učitelem na Právnické fakultě ZČU v Plzni, kde je garantem předmětu „Internetové a počítačové právo“. Je rovněž prezidentem Společnosti pro právo informačních technologií (SPIT), která mimo jiné provozuje stránky www.itpravo.cz. www.ITpravo.cz - Denní zpravodajství ze světa internetového a počítačového práva. Stránky se zabývají zejména problematikou práva informačních technologií a informačních systémů, jakož i řadou dalších právních aspektů souvisejících s informačními technologiemi a systémy.

Diskuze (34) Další článek: KSCM.cz hacknuto, opět

Témata článku: , , ,