Bankrotářská idyla: internetové firmy téměř přestaly krachovat

Podle studie známé firmy Webmergers v prvních dvou letošních měsících zemřelo pouze 37 internetových firem z celkového počtu sedmi až deseti tisíc.
Říká se, že Američany by člověk neměl brát příliš vážně, protože buď je všechno insanely great nebo naopak všechno špatné; taky se říká, že existují lži, hrozitánské lži a statistika. Přestaly tedy skutečně internetové firmy krachovat?

Výzkumná firma Webmergers, která se na tuto oblast specializuje a kterou jsme už zde několikrát citovaly, podala zprávu za bankroty internetových firem v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle ní opět prudce poklesla úroveň krachů těchto společností a pokračuje tak trend z minula: největší hustota bankrotů byla na přelomu let 2000 a 2001, když firmám vyschly investiční zdroje získané v době boomu, a od té doby setrvale klesá.

V prvním čtvrtletí roku 2002 ukončilo svou činnost 57 internetových firem, to jest třetina v porovnání s rokem 2001 (164 společností v prvním čtvrtletí). I jednotlivé měsíce vypadají jako klesající schodečky: 19 krachů v lednu, 18 v únoru a 17 v březnu, i když takto „hezky“ klesající linie je spíš náhodná. Celkem existuje na světě podle odhadu Webmergers sedm až deset tisíc internetových společností, takže míra bankrotů (2-3% za rok) v Internetu už není vyšší než v jiných oblastech; navíc u většiny zkrachovalých firem jejich aktiva převzal někdo jiný a pokračuje s nimi dál, i když samozřejmě v omezené míře.

Když už se tedy bankrotovalo tak málo, v jakých oblastech to bylo? Zatímco v loňském roce padaly zejména e-komerční firmy, letos si smrtka vybírala celkem bez rozdílu: telekomunikace, software, služby i v e-komerci. Ze známějších je nutné jmenovat firmu Global Crossing, což byl vlastně jediný pád opravdové velké korporace, která v uplynulých letech přeinvestovala do internetové infrastruktury (neboť očekávala rychle stoupající zájem) a nebyla schopna splácet úvěr. Padly dvě webhostingové firmy, Globix a Verado, z nich ta první byla docela známá a významná. Skončil také známý internetový obchod 800.com se spotřební elektronikou; u něj investoři projevili značnou trpělivost, protože mu odmítli dát peníze až v šestém kole financování. Obchod ještě stihl prodat kontakty na zákazníky bývalé konkurenci Circuit City. Z dalších internetových obchodů to zabalil poměrně prodejce videa BigStar Entertainment, a jedním bodíkem přispěl v seznamu Webmegers i český obchod Shop.cz, kterého firma označuje jako „veterána v e-tailingu“ – důkaz, že firma počítá krachy skutečně celosvětově a nesoustřeďuje se jen na Ameriku.

Diskuze (3) Další článek: Dražba počítače

Témata článku: , , , , , , , , ,