Komunikace má jméno Windows Live

Mezi hlavní součásti Windows Live patří trojice silných komunikačních nástrojů: Messenger, Mail a Hotmail.
Kapitoly článku

Po stovkách diskuzních příspěvků za posledních několik hodin nemusíme jistě tento produkt nijak zdlouhavě představovat. Windows Live Messenger je v současnosti nejlépe funkčně vybaveným komunikátorem pro rychlé zasílání zpráv. Z ním pak stojí síť MSN, která ostatní komerční alternativy předčí stabilitou, rychlostí a rozsahem podporovaných možností. Na rozdíl od jiných provozovatelů Microsoft nijak neomezuje nasazení svého komunikátoru ve firemních sítích.

Připočtěme sadu již klasických charakteristik aplikací rodiny Live (Live ID, integrace, nulové náklady) a získáme ideální nástroj pro práci a zábavu „aneb další komunikační prostředek pro asociální duševní invalidy, kteří se bojí mluvit se svými humanoidními protějšky přímo“, jak při objevování schopností tohoto programu prohlásil jeden z našich redakčních kolegů.

sshot-2007-11-20-[11].png
Hlavní okno aplikace - seznam kontaktů

Neznám snad uživatele internetu, který by nějaký instant messenger (nehezky česky program pro rychlé zasílání zpráv) nepoužíval. Předpokládejme tedy, že sada funkcí, kterou takový program má umět, je každému známá. Možná můžeme tento pohled zjednodušit až na úroveň - umí spravovat uživatele a zasílat textové zprávy. Proč ne. Microsoftu se však podařilo do malého těla nacpat obrovské množství funkcí. Nejmenujme ty základní, zaměřme se na ty pokročilé.

Co Messenger umí

Adresář kontaktů je dynyamický a dvousměrně aktualizovaný. Co to znamená? Nic méně než to, že (podobně jako u některé konkurence) můžeme seznam kontaktů spravovat i na webu, přímo mezi Windows Live Contacts či v Hotmailu. Všechny seznamy se dovedou vzájemně automaticky synchronizovat. Kontakty mohou v nastavení svého klienta povolit komunikaci prostřednictvím SMS zpráv, jež může druhá strana odesílat přímo z Messengeru. Bohužel, v ČR si nezaesemskujeme. Ostuda, jde to například i v Jemenu.

Soubory, které přetáhnete na jméno kontaktu v seznamu, se automaticky přidávají do vaší sdílené složky. K datům v ní může daný kontakt přistupovat. Sdílenou složku lze vytvořit s kterýmkoli uživatelem. Přenosy jednotlivých souborů jsou stejně jednoduché - realizovatelné buď přes menu programu nebo přetažením do prostoru pro psaní textové zprávy v okně dialogu. Okouzlující je, že na rozdíl od ICQ zde přenosy souborů opravdu fungují za všech podmínek. Rychlost není oslnivá, ale přenos se vždy uskuteční. Pro týmovou spolupráci je rovněž k dispozici unikátní sdílení pracovní plochy či jednotlivých aplikací.

sshot-2007-11-20-[12].png
Zahajujeme sdílení složek

Internet a počítače učinily z videotelefonů něco víc než hračku pro pár technologických nadšenců, kteří neváhají kupovat telefony pro mobilní sítě nové generace. Windows Live Messenger zvládá přenášet video až do rozlišení 640 × 480. Video se zobrazuje místo ikonek uživatelů v okně konverzace. Přitom lze skoro plynule nastavovat jeho velikost. Mimo videohovorů umí Messenger i hlasové hovory. Standardem (u konkurence) stále také není podpora textových konferencí více než dvou uživatelů naráz. To byl ostatně jeden z argumentů, proč jsme Live Messenger zvolili i v Computer Pressu.

Síť Microsoftu je v současné době propojena se sítí Yahoo! IM a to včetně podpory přenosu hlasu. Spekuluje se, že v příští verzi Live Messengeru přibude podpora pro ICQ a GTalk. Windows Live Messenger nabízí oproti konkurenci hodně navíc. Nemáme-li nároky na multiplatformní klient či na podporu více sítí, je dobrou volbou. Komunikaci v síti MSN dokáží na primitivní úrovni zajistit i alternativní klienty, nicméně stejně jako AOL u ICQ považuje Microsoft připojování alternativních klientů za porušení provozních podmínek sítě.

Druhý pohled na Windows Live Messenger

Michal Politzer, ředitel tištěných médií Computer Press

„Windows Live Messenger mě stále překvapuje novými zajímavými funkcemi. Od jednoduchého zasílání textových zpráv v době uvedení Windows XP se velmi rozrostl - a většina funkcí mi navíc přijde užitečná. Telefonování a zasílání souborů funguje v jakýchkoli síťových podmínkách. Sdílené složky jsou naprosto vynikající v situaci, kdy si s někým opakovaně předáváte více souborů (například společná práce).“

Vylepšení Windows Live Messengeru

Messenger Plus! Live: Název této aplikace odkazuje na balíčky Plus! vydávané Microsoftem ke starším verzím Windows, pro něž vždy přinesly nějaká rozšíření schopností. Nejinak je tomu i v tomto případě, i když autorem Messenger Plus! Live není Microsoft. Program lze stáhnout přímo z jeho domovské stránky. Instaluje se jako plně integrovaný doplněk do Windows Live Messengeru, přičemž není potřeba separátní spouštění.

screen04.jpg

Plus! se ve WLM projeví novým tlačítkem v nástrojové liště. Přináší řadu užitečných možností nastavení od průhlednosti oken přes podpory záložek v oknech dialogů, rychlé zamykání Messengeru a logování událostí až po podporu připojení k více Live ID účtům zároveň. Největším přínosem balíčku Plus! je však podpora skriptování. Na webu programu se nachází databáze mnoha desítek skriptů (vesměs JavaScript interpretovaný přes Windows Scripting Host) přidávajících rozličnou dodatečnou funkcionalitu.

Druhý pohled na Windows Live Messenger, klady a zápory

Dušan Šimonovič, redaktor Computeru a Živě.cz

+ velmi dobrá integrace s Microsoft Outlookem
+ funkční a bezproblémová možnost skupinového rozhovoru, se kterým lze vést malé virtuální porady.
+ dobrý klient pro Windows Mobile zdarma

- bez úprav pomocí Plus! balíčku a A-patch zbytečně obrovské a nepraktické rozhraní
- značná paměťová náročnost Live Messengeru
- uzavřený protokol, který znemožňuje plné využití s alternativními klienty

Tomáš Doseděl, šéfredaktor Mobilit a MobilManie.cz

+ není tam tolik lidí jako na ICQ
+ pevně daný protokol; síť neznehodnocují různé alternativy typu QIP a Miranda, tudíž vše funguje
+ kromě posílání zpráv a souborů má různé další funkce, které ale stejně moc nevyužiju

– když přidávám kontakt, nevidím, jestli někdo s touto adresou existuje
– nevyskočí na mě okénko, že mě dotyčný autorizoval
– nemohu být neviditelný pro jednotlivé lidi

Drobnosti a lahůdky na závěr

Ač to není v porovnání s ICQ2Go příliš známo, i uživatelům Windows Live Messengeru lze posílat zprávy z webového rozhraní. Najdeme jej na adrese http://webmessenger.msn.com/. Jedná se ještě o starý MSN WebMessenger. Nová verze, nazvaná už Windows Live WebMessenger se připravuje.

Skoro do všech sítí lze naprogramovat boty, tedy automaticky odpovídající skripty. Takovou možnost nabízí i síť MSN. Jeden z nejužitečnějších botů například poskytuje informace z encyklopedie Encarta. Však si přidejte kontakt encarta@botmetro a ptejte se. V angličtině samozřejmě.

fsc.jpg

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,