Wind chill: když je větší zima, než ukazuje teploměr

Bylo by užitečné, kdyby předpověď počasí kromě absolutních teplot udávala i efektivní teploty, tzv. wind chill.

ram_iko_marek.jpgPravidla tohoto blogu nepřikazují věnovat se pouze IT tématům. Pojďme se proto podívat na počasí. Zdá se, že v příštích dnech se teploty budou pohybovat v záporných hodnotách. Ve skutečnosti ale může být ještě větší zima, než ukáže teploměr.

Na pocit tepla nebo chladu má totiž kromě samotné teploty vliv i rychlost větru. Čím fouká silněji, tím je člověku větší zima. Tento subjektivní dojem lze podchytit i vědecky, tak zvanou efektivní teplotou; častěji se ale setkáme s původním anglickým termínem wind chill.

Jak se vítr konkrétně může projevit? Řekněme, že v absolutním měřítku je venku minus pět stupňů Celsia. Je-li bezvětří, platí to i pro wind chill. Stačí ale, aby vítr trochu zafoukal a bude se vám zdát, že je mnohem chladněji:

  • rychlost větru 5 km/h: wind chill -7 °C
  • rychlost větru 10 km/h: wind chill -9 °C
  • rychlost větru 20 km/h: wind chill -12 °C
  • rychlost větru 30 km/h: wind chill -13 °C
  • rychlost větru 50 km/h: wind chill -15 °C

Můžete si prohlédnout tabulku, kde jsou tyto hodnoty pro různé počáteční teploty a rychlosti větru. Na další tabulce je výsledkem čas, za jak dlouho člověk při působení nízkých teplot doprovázených větrem prochladne a mohou vzniknout omrzliny.

Wind chill velmi podrobně vysvětluje Wikipedia, odkud jsem také zkopíroval vzoreček. Jím lze se znalostí absolutní teploty a rychlosti větru vypočítat, jak se budete venku cítit. Ta je teplota ve stupních Celsia, V je rychlost větru v kilometrech za hodinu:

windchill.png

Můžete použít také online kalkulačku.

Proč zatajujete wind chill?

České předpovědi počasí s efektem wind chill vůbec nepočítají. Samozřejmě neznám úplně všechny, ale ty, co jsem zkoušel, ukazují jen skutečnou teplotu. Když se však podíváte do zahraničí, zkuste třeba www.weather.com, pod předpovědí teploty uvidíte údaj „feels like“, který je nižší. Ukazuje, jak se bude člověk opravdu venku cítit, bere v úvahu rychlost větru.

Z českých předpovědí počasí zjistím, že zítra bude -5 °C. Mohu si najít, že rychlost větru lze očekávat do 10 km/h, ale už nikdo mi neřekne, že výsledkem bude wind chill -9 °C. Proč předpovědi počasí tuto užitečnou informaci tají?

Když ale víte, kam jít, najdete i wind chill. Rád používám třeba tuto polskou předpověď. Klepněte na záložku meteograms, potom v síti na bod, který odpovídá místu, které vás zajímá. Otevře se nové okno s velmi podrobnými meteorologickými daty rozdělenými po hodinách. Modrá čára nebo světle modrá plocha v horním grafu ukazuje, jak se ve skutečnosti budete cítit. Tady je příklad víkendové předpovědi pro Prahu.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (4) Další článek: Phising způsobil v roce 2007 škody za 3,2 miliardy dolarů