Kalifornský zákonodárce chce rozmazávat mapy

Kalifornský republikánský zákonodárce Joel Anderson představil návrh zákona, podle kterého by museli všichni poskytovatelé veřejných a podrobných ortofotomap největšího amerického státu povinně rozmazávat citlivé objekty včetně budov úřadů, zdravotních zařízení nebo škol. Stejné nařízení by se týkalo i fotografického mapování ulic, které v globálním měřítku proslavil zejména Google se svou službou Street View. Street View v současné době a po protestech jednotlivců i organizací znemožňuje rozmazáním identifikaci vyfotografovaných osob.

Účelem v tomto případě prý není ani tak ochrana soukromí jako spíše obrana proti teroristům, kterým dle Andersona takto nabízíme velmi snadný cíl. Návrh zákona předpokládá, že pokud by se poskytovatelé mapového materiálu nařízením neřídili, zaplatí 250 tisíc dolarů za každý den, kdy byla některá z citlivých budov veřejně zobrazená v letecké mapě nebo na satelitním snímku. Autoři služby by zároveň mohli skončit až na tři roky ve vězení.

birdseye.png
Nařízení by se dotklo i funkci Bird's Eye, kterou najdete v rámci 3D glóbu Virtual Earth na mapovém portálu Live Search Maps

Populární a stále kvalitnější snímky Země podléhají nejrůznějším národním nařízením již dnes. V Americe i v Evropě tak jsou na mnoha snímcích skryty polohy nejrůznějších budov, na Google Mapách nenajdete soukromé rezidence vysokých představitelů USA a ačkoliv dnes technické limity nebrání civilním snímkovacím satelitům mapovat zemský povrch v rozlišení několika centimetrů (GeoEye-1 cca 41 centimetrů a plánovaná GeoEye-2 až 25 centimetrů), americká legislativa civilní satelitní snímkování omezuje na rozlišení padesáti centimetrů na pixel. Licence pro letecké snímkování ale tak přísné nejsou (obrázek výše).

Zdroj: AppScout

 

Diskuze (33) Další článek: Bulvár: Bill Gates doma nesnese iPody a cokoli jiného od Apple

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,