Instalací Google Chrome jste podepsali smlouvu s ďáblem (aktualizováno)

Aktualizováno: Google přiznává chybu a dušuje se, že vám žádné nebezpečí a zneužití osobních informací nehrozí, česky nešťastně sepsané podmínky služby totiž podléhají obecným zásadám ochrany osobních údajů. Jak Google nakládá s údaji v aplikaci Google Chrome, si pro změnu můžete přečíst zde.

Čtete při registraci nové webové služby nebo instalaci softwaru smluvní podmínky? Nejčastější odpovědí by bylo pravděpodobně rezolutní „NE“ a není se čemu divit, podobný text totiž zpravidla obsahuje jen nutné formální výrazivo a typická ujednání, že nesmíte komerční program šířit dál a webovou službu pro změnu zneužívat k nekalým účelům.

Pokud jste si ovšem nainstalovali nový prohlížeč od Googlu – Chrome, přečtení podmínek použití vřele doporučuji, jejich přijetím totiž souhlasíte skutečně se zajímavými věcmi. Sami se podívejte na text na webové adrese http://www.google.com/chrome/eula.html a najděte si bod 1.1.

Tento článek vychází z českého znění licence EULA ve verzi ze 4.9. 2008

1.1 Definice Služby

„Předmětem podmínek smlouvy mezi vámi a společností Google je používání produktů, softwaru, služeb a webových stránek společnosti Google (v tomto dokumentu společně označovaných jako „Služby“, mimo služeb poskytovaných vám společností Google na základě samostatné písemné smlouvy)…“

Tento paragraf je ještě v pořádku, zapamatujte si ale, že Služby, na které v dokumentu narazíte v dalších kapitolách, jsou nejen klasické webové služby jako Gmail, Google Maps nebo Reader, ale i programy – tedy i prohlížeč Chrome.

Nyní už víte, co to jsou Služby, přeskočte tedy na paragraf 11.1. Ačkoliv byl po kritice mnoha bloggerů a odborníků v anglickém originálu kosmeticky změněn, česká verze je stále původní.

11.1 Čertův paragraf

„K Obsahu, který odešlete, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím, si ponecháváte autorská práva a jakákoli jiná práva, která ohledně tohoto Obsahu vlastníte. Odesláním, zveřejněním nebo zobrazením obsahu udělujete společnosti Google trvalou, neodvolatelnou, celosvětovou, bezplatnou a nevýhradní licenci k reprodukování, přizpůsobování, upravování, překládání, publikování, veřejné prezentaci a šíření jakéhokoli Obsahu, který předložíte, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím. Výhradním účelem této licence je umožnit společnosti Google zobrazovat, šířit a propagovat Služby a může být odvolána pro určité Služby, jak je definováno v Dalších smluvních podmínkách těchto Služeb.“

Google Chrome je podle licence Služba. Jakýkoliv obsah, který tedy v Chromu zobrazíte nebo odešlete, může Google podle tohoto paragrafu zvesela používat ke svým účelům a dokonce jej může poskytovat třetí straně! Jen připomenu, že takovým obsahem není pouze adresa webových stránek, ale i obsah všech odeslaných formulářů, tedy přihlašovací jména, hesla, bankovní PIN, obsah soukromé i pracovní pošty a citlivé fotografie a dokumenty.

ceska_verze.png
Černé na bílém...

Bouře ve sklenici vody?

Rebeca Ward, Senior Product Counsel for Google Chrome, vysvětluje, že Google díky velkému množství svých služeb používá pro zjednodušení stejné právnické výrazivo a že se tedy nemusíme v praxi ničeho obávat:

„Abychom našim uživatelům zjednodušili práci s produkty Google, snažíme se používat stejné Podmínky užití a jejich právní znění (můžete si najít naše Podmínky použití http://www.google.com/accounts/TOS) v řadě našich produktů. Někdy, a to je případ i Google Chrome, to znamená, že právní podmínky pro určitý produkt zahrnují podmínky, které s s daným produktem příliš nesouvisejí. Snažíme se co nejrychleji chybné věty z Odstavce 11 současných Podmínek užití Google Chrome odstranit. Tato změna se projeví zpětně u všech uživatelů, kteří si Google Chrome stáhli.“

Paragraf 11.1 v anglickém originálu tedy nyní vypadá takto:

„You retain copyright and any other rights you already hold in Content which you submit, post or display on or through, the Services.“

Stejně jako v původní verzi tedy platí, že vám zůstávají všechna autorská a jiná práva k datům, které odešlete skrze Služby (Chrome), po skandálním původním znění by tu však neměla chybět nějaká negace v tom smyslu, že Google nebude sdílet vaše data se třetími stranami.

Google není jediný, kdo se dopustil faux pas

Google ale není jediný svého druhu, podobného faux pas se totiž v minulosti dopustil i Microsoft se službou MSN Messenger a také AOL se svým AIM komunikátorem.

Pokud by vám ani nové znění nevyhovovalo, na serveru Slashdot se objevil zajímavý tip pro skutečné „geeky“. Google totiž zveřejnil zdrojový kód prohlížeče pod licencí BSD, pokud by se vám jej tedy podařilo znovu sestavit (nyní již pod licencí BSD), žádných právních kliček byste se už obávat nemuseli, jelikož BSD licence podobně znějící paragraf 11.1 skutečně nemá.

České znění „EULA“ je platné k datu a času vydání tohoto článku

Diskuze (55) Další článek: Exkluzivní video: mininotebook Amilo Mini

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,