Facebook žaluje svoji kopii v Německu

Právní zástupci světově zřejmě nejproslulejší sociální sítě, Facebooku, v pátek vyplnili autorskoprávní žalobu proti německé společnosti. Důvodem má být údajné kopírování služeb.

StudiVZ je dle slov svých tvůrců nejúspěšnější sociální síť v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Využívá ji až 10 milionů uživatelů a podle provozovatelů se jedná o největší sociální síť v Evropě. Už na první pohled je však patrné, že projekt kopíruje svého rivala Facebook, a to včetně designů a funkcí.

Žaloba přichází několik měsíců poté, co Facebook spustil německou mutaci svého webu, nejspíše také proto, že nezaznamenal očekávaný úspěch kvůli silné konkurenci. V žalobě Facebook obvinil StudiVZ ze zkopírování velkých částí designu, včetně třeba pro Facebook charakteristické nástěnky (wall), která umožňuje uživatelům zanechat vzkazy na profilech svých přátel. Facebook proklamuje, že rozdíly jsou pouze nominální a že víceméně StudiVZ je Facebook přebarvený z modré na červenou.

Facebook usiluje o ukončení ilegálních aktivit StudiVZ, aby reputace slavného propagátora tzv. social networkingu nebyla poškozena.

Facebook, který byl založen v roce 2004 Harvardským studentem Markem Zuckerbergerem, jistě není nutné představovat. V nedávné době ustál spor o intelektuální vlastnictví nápadu na tento druh sociální sítě. Spor s ConnectU, konkurenčním webem, spuštěným také na Harvardu přibližně ve stejnou dobu, řešil, zda Zuckerberg ukradl nápad, který umožňoval Harvardským studentům se navzájem kontaktovat online.

StudiVZ je sociální síť pro studenty a další založená v Berlíně Ehssanem Dariani a Dennisem Bemmannem v říjnu roku 2005. Posléze byly v roce 2006 spuštěny podobné služby pro studenty v dalších státech -- Francii (StudiQG), Španělsku (EstudiLN), Polsku (StudentIX). V únoru 2007 byla spuštěna SchülerVZ, kterou navštěvuje údajně na 3 miliony středoškoláků. Poté, co službu v minulém roce zakoupilo německé vydavatelství Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck, byla spuštěna verze nejen pro studenty meinVZ. Některé chybové zprávy dokonce odhalily, že jedna ze složek služby byla pojmenována „Fakebook“, což také tak trochu dokazuje, že si tvůrci byli vědomi značné podobnosti.

Zdroj: FT.com

Diskuze (5) Další článek: Programujeme Mashup aplikace pro Web 2.0 v PHP (kniha)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,