90 procent stahované hudby je ilegální

Organizace IFPI přišla se zajímavou statistikou informující o podílu stahované hudby na internetu. Podle očekávání tvoří drtivou většinu ilegálně stahová hudba v MP3 a jiných formátech. Podíl je údajně devadesátiprocentní.

I přesto prodej hudby přes internet vzrostl, a to téměř o čtyřicet procent. Zisky tak vstouply na asi tři miliardy amerických dolarů, což ale podle představitelů nahrávacích a distribučních společností nedokáže pokrýt ztráty spojené s neustále se snižujícím počtem zakoupených hudebních CD nosičů. Přisuzováno je to především pirátům. CD se ve větší míře kupují pouze před Vánoci. Například prodejny Bontonland doposud nestihly doplnit zboží a regály tak často zejí naprostou prázdnotou.

O tom, že prodej hudby po internetu není zrovna zlatým dolem, může mluvit například server i-legálně.cz, který podle slov představitelů prodejem dokáže spíše financovat provoz, někdy ani to ne. Financování takového projektu je pak z větší části záležitostí reklamy.

Zejména v tuzemsku a na Slovensku však na „kradení“ hudby existují poměrně zajímavé názory. Převládá především ten, který argumentuje skutečností, že autorské poplatky za hudbu a jiná díla už platíme společnostem jako jsou OSA v případě, kdy si zakoupíme pevný disk, prázdná média, atp. Vyplývá to především z diskuzí na Živě.

Podle platných zákonů České republiky není samotné stahování hudby na internetu trestným činem, trestné je pouze její sdílení. Pokud tedy stahujete hudby pomocí P2P sítí, například pomocí BitTorrentu, dopouštíte se trestného činu. Nejen z tohoto důvodu jsou u nás a v zahraničí stále oblíbenější servery určené pro sdílení souborů, odkud si uživatelé mohou stáhnout hudbu prakticky legálně a bez možnosti postihu.

Zdroj: Živé.sk, Neowin

Diskuze (101) Další článek: Nintendo slaví úspěchy a téměř zdvojnásobuje zisk

Témata článku: , , , , , , , , , ,