Historie | Internet | Web

9 internetových příspěvků, které patří k legendám: jak se oznamovaly velké věci 30 let před Facebookem

  • Internet, fóra a komunita tu byly dávno před příchodem WWW
  • Takto legendy oznamovaly své novinky
  • Takto se tehdy svět dozvídal o Windows

Právě jste s přáteli doprogramovali svůj skvělý projekt, který v příštích deseti letech zcela promění svět okolo nás, a chcete se pochlubit okolí. Co uděláte? V roce 2016 je to snadné. Nejprve nám to pošlete na redakční e-mail, pak na Twitter, Facebook… A informace se začne šířit – tedy pokud za to bude stát. To už je ale pouze na vás.

Jenže jak se podobná informace šířila v dobách, kdy nebyl ani Twitter, ani Facebook a koneckonců ani Živě.cz? Ačkoliv dnes mnozí WWW a internet považují za jedno a totéž, všechny ty miliony a miliardy webových stránek jsou vlastně jen jednou z mnoha internetových služeb – stejně jako WhatsApp, Skype nebo třeba E-mail.

Usenet

Lidé se na internetu chlubili svými startupy dávno před tím, než se na něm objevila první HTML stránka a webová sociální síť, protože měli BBSky a usenetová fóra. A to už v dobách, kdy ještě nikdo netušil, že se na scéně někdy objeví jakási Windows, Google, že budeme někdy provádět VoIP videohovory z mobilu jako v laciném sci-fi z 60. let a tak dále. Už tehdy tu byl internet, nerdi a geekové, jen to bylo celé mnohonásobně menší.

599977583 867904640
Systém BBS – předchůdce dnešních webových fór, stránek i Facebooku

Systém internetových fór Usenet, které plnily roli dnešních webových a e-mailových diskuzí, spatřil světlo světa na počátku 80. let minulého století a brzy se stal jakýmsi facebookem té doby – prostorem, kde mohl každý účastník internetu sdělit v různých tematických skupinách, co měl na srdci.

Podstatné je ovšem to, že se tato usenetová fóra dochovala až do současných dnů a to hlavně díky akvizici jejich archivu Deja News Googlem v roce 2001, který na jeho základech postavil svoji diskusní službu Google Groups.

V Groups si tak dodnes můžete dohledat třeba okamžik, kdy se Linus Torvalds před 25 lety pochlubil v jedné takové unixové skupině se svým drobným domácím projektem, který později dostal jméno Linux. Stejně tak zde ale najdete hromadu dalších podobných historických zpráviček z dob, kdy ještě jejich autoři i čtenáři netušili, že se jednou promění v klíčové okamžiky moderního technologického věku.

Pojďme si několik z těch klíčových příspěvků připomenout, Google si totiž dal tu práci a ty nejzajímavější shrnul v tomto seznamu.

V Bostonu je jedna firma, která slibuje 14× rychlejší programy!

12. srpna 1981 představilo IBM svůj první osobní počítač 5150, jehož následovníci se v příštích letech staly základem nepsaného standardu „PC-compatible“ a moderního pojetí osobního počítače, který sice může vyrobit libovolný výrobce, nicméně díky kompatibilitě na něm lze spouštět stejné programy.

945446522
Šuškanda o DOSu z počátku 80. let

A tím nejdůležitějším byl samozřejmě operační systém DOS, který pro IBM dodal Microsoft. První zmínka na Usenetu o DOSu pochází z 18. června 1981 a jistý Frank z MIT v ní referuje o chystaném operačním systému kompatibilním s tehdejším OS CP/M. Hlavní specialitou mělo být 10× až 14× rychlejší spouštění programů.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,