4 nástroje pro analýzu a správné nastavení Wi-Fi

Pokud vaše domácí Wi-Fi nefunguje stoprocentně, může to být způsobeno i okolními sítěmi. Jak zjistit, zda se sítě navzájem neruší a co udělat pro bezproblémový běh?
Kapitoly článku

Nejen v husté zástavbě se dnes objevují problémy s rušením Wi-Fi sítí. Protože stále přibývá domácností, které provozují více sítí, mohou se kolize objevit třeba i na vesnici. Nejjednodušším řešením takových problémů většinou bývá přechod na nezarušené 5GHz pásmo, nicméně ani v rámci sítí komunikujících na 2,4 GHz není situace bezvýchodná. Velmi často stačí pouze změnit vysílací kanál na routeru či AP.

Celé vysílací pásmo má 82 MHz (od 2,401 GHz do 2,483 GHz), do něhož je naskládáno celkem třináct vysílacích kanálů. Protože se však překrývají, pouze tři z nich jsou nepřekryté a navzájem se neruší (1, 6, 11). Kanály, na nichž vysílají okolní sítě, nejlépe zjistíte s pomocí monitorovacích nástrojů, které získají od okolních routerů maximální množství informací. Poté je možné nastavit takový kanál, který se bude s okolními sítěmi překrývat co nejméně. Kromě zmíněné nepřekryté trojice mají malé přesahy kanály 1, 5, 9 a 13.

Pokud v daném místě nastavení kanálů nepomůže, nezbývá nic jiného než přechod na kratší vlnovou délku. Na frekvenci 5 GHz mají Wi-Fi sítě k dispozici rozsah 520 MHz a celkem 19 kanálů, které se navzájem nepřekrývají.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,